Rize'deki define kazısı hüsranla bitti

Rize'nin en işlek caddesinde başlatılan define kazısı hüsranla bitti. Kazıda bir özelliği olmayan mermer mezar başlığı bulundu. Kepçe su boru hattını patlattı, alan suyla doldu.

9 Eylül 2014 Salı 2:23
Rize'deki define kazısı hüsranla bitti

Rize’de kent meydanına çıkan Adliye Sokak üzerinde Sabah saatlerinde başlatılan define kazısı sonuç elde edilemeyince sonlandırıldı. Bir özelliği olmayan mermer mezar başlığının bulundugu kazı çalışması sonuna doğru iş makinesinin kepçesinin çarpmasıyla içme suyu boru hattı da patladı, kazılan alan suyla doldu. 
 
Çevik Kuvvet ekiplerinin önlem aldığı bölgede açılan kuyunun yarın kapatılacağı, define bulmak umuduyla kazı çalışması yaptıran Orhan Çırak’ın tüm masrafı karşılayarak sokağı eski haline getireceği öğrenildi.
 
Define kazısını gerçekleştiren Orhan Çırak, kazı çalışmalarından bir sonuç elde edemediklerini belirterek, "1984 yılında burada kazı yapan bir işçi kuyuya düştü. Bu kuyuda altın heykel ve tablolar gördü. Üzerini örttü, yılarca kimseye bir şey anlatamadı. Sonra olayı anlattığı babası bana ulaştı. 30 yıl sonra geldik, izin ayıp kazdık. Ancak buradaki yağmur suyu hattının 1994 yılında değiştirildiğini öğrendik. O zaman bu altınlar  alınmış olabilir" dedi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Rize’de Orhan Eskiçırak (65) isimli bir vatandaş, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden AtatürkCaddesi Adliye Sokak’ta 100 metrelik bir alanda 1 aylık define arama izni aldı. İş makinesi ile kazı işlemlerine bu Sabah erken saatlerde başlanırken, kazı alanının çevresi branda ile çevrildi. İl Özel İdare binası önünde başlatılan define arama çalışmaları Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde yapıldı. Rumlardan kalan eserler olduğu iddia ediliyordu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »