RTÜK’ten 'Ah Biz Kadınlar' dizisine ‘Tanrı’ cezası

RTÜK, “Ah Biz Kadınlar” adlı yabancı dizideki “Tanrı” kelimesinden dolayı, yayıncı kanala ceza verdi.

12 Şubat 2015 Perşembe 0:22
RTÜK’ten 'Ah Biz Kadınlar' dizisine ‘Tanrı’ cezası
RTÜK’ün son toplantısında TV2’de yayınlanan Fransız yapımı “Ah Biz Kadınlar” adlı dizinin 28 Ocak’ta yayınlanan bölümü tartışıldı. 
Dizide, ‘’Allah’’ yerine ‘’Tanrı’’ ifadesinin geçmesi, “Biz Müslüman toplumuz. Bu diyalog bize uymaz” şeklinde değerlendirildi ve kanala ‘’Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verdiği” gerekçesiyle, oy çokluğu ile uyarı cezası verildi.

“ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN BİR TOPLUMUZ…”
“Türkiye toplumunun tamamına yakını Müslümandır” denilen RTÜK uzman raporunda şu görüşler yer aldı:
“Ah Biz Kadınlar dizisinde baba - oğul ve iki kadın arasında Tanrı’ya ilişkin yapılan konuşmalar ile toplumun milli ve manevi değerlerinin aşağılandığı değerlendirilmiştir. Türkiye toplumunun tamamına yakını Müslümandır. Müslüman toplumlarda, Allah tek ilah olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de askeri tesislerde yapılan yemek dualarında ve bazı yayın kuruluşlarının yayınında ‘Allah’ yerine ‘Tanrı’ lafzının kullanıldığı görülmektedir. Bu bakımdan, yerli bir yapım olmamakla birlikte Türkiye’de yayınlanan ve çocukların ekran başında olabileceği bir saat diliminde buna benzer ifadelerin kullanılması, çocukların Allah algısını olumsuz etkileyeceği açıktır.”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »