23 Şubat 2019, Cumartesi

Rusya Afrin harekatı için ABD'yi suçladı

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye'nin Suriye askeri operasyonunun başlatmasının ABD'nin faaliyetlerinden kaynaklı olduğunu belirtti.

21 Ocak 2018 Pazar 10:24
Rusya Afrin harekatı için ABD'yi suçladı
Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye'nin Suriye askeri operasyonunun başlatmasının ABD'nin faaliyetlerinden kaynaklı olduğunu belirtti. Facebook hesabından konuyla ilgili açıklama yapan Kosaçev, "Çok yönlü ve son derece zor olan bu çatışmanın yeni kayıplara yol açmasının yanı sıra bu gelişmeler Türkiye'nin de garantörü olan ve zaten zor geçen barış sürecini baltalayabilir" dedi. Ankara'nın Kürtlerle uzun zamandır devam eden anlaşmazlıklarının olduğunu dile getiren Kosaçev, askeri operasyonun Washington'un kışkırtıcı faaliyetlerinden kaynaklandığını savundu.

Kosaçev şu şekilde devam etti: Suriye'de defalarca olduğu gibi bu ülkede çeşitli gruplar vasıtasıyla dış aktörler faaliyet gösteriyorlar, bu da ulusal barış sürecini olumsuz etkiliyor. Rusya bu konuda ihtiyatlı davranmalı ve Suriye'nin resmi yönetiminin yaklaşımına göre hareket etmelidir.

'ABD'NİN KONTROLSÜZ SİLAH SEVKIYATI TÜRKİYE'Yİ OPERASYONA İTTİ'
Suriye'nin operasyon başlattığı Suriye'nin kuzeydoğusundaki ABD provokasyonlarının krizi başlatan başllıca faktör olduğu belirtilirken, Ankara'nın Washington tarafından kurulması gündeme getirilen 'Sınır Güvenlik Gücü'nün son derece olumsuz bir tepkiyle karşılandığı belirtildi.ABD'nin sorumsuz davranışlarının barışçıl çözüm sürecine zarar verdiği ifade edilirken, ABD'nin kontrolsüz modern silah sevkıyatlarının Türkiye'yi operasyona ittiği belirtildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »