21 Haziran 2018, Perşembe

Rusya Doğu Akdeniz'e uçak gemisi gönderiyor

Rusya, Suriye’de gücünü arttırmak için Doğu Akdeniz'e uçak gemisi gönderiyor.

21 Eylül 2016 Çarşamba 21:59
Rusya Doğu Akdeniz'e uçak gemisi gönderiyor
Savunma Bakanlığında düzenlenen bir toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Şu an  Doğu Akdeniz'de en az 6 Rus savaş gemisi ve 3-4 yardımcı gemimiz bulunuyor.  Askeri gücü artırmak için Amiral Kuznetsov uçak gemisini bölgeye sevk etmeyi  planlıyoruz" dedi.

Daha önce Rus basınında yer alan haberlede, Rusya'nın tek savaş gemisi  Amiral Kuznetsov'un Suriye'deki operasyonlarda kullanılmak üzere Akdeniz'e  gönderileceği belirtilmişti.

Suriye'deki insani yardım konvoyuna saldırı

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir insansız hava aracının (İHA) Halep'e  bağlı Urum el-Kubra bölgesinde BM ve Suriye Kızılayına ait insani yardım  konvoyuna saldırı düzenlendiği anda bölgede uçtuğunu iddia etti.

Konaşenkov, koalisyona ait hava aracının İncirlik Üssü'nden  havalandığını öne sürerek "Predator 19 Eylül akşamı konvoyun bulunduğu bölgede 3  bin 600 metre yükseklikte ve yaklaşık 200 km hızla seyir ediyordu. İHA olay  yaşanmadan birkaç dakika önce bölgeye girdi ve yaklaşık yarım saat sonra çıktı"  ifadelerini kullandı.

Halep'e bağlı Urum el-Kubra'da Suriye Kızılayına ait insani yardım  taşıyan konvoya düzenlenen hava saldırısında 12 kişi ölmüş, 18 kişi yaralanmıştı.  Urum el-Kubra beldesi sivil savunma yetkilisi Hüseyin Bedu, "Urum el- Kubra'daki  insani yardım konvoyu Rus ve rejim uçaklarınca bombalandı." açıklamasını  yapmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »