21 Temmuz 2018, Cumartesi

Rusya ile aramızda tarihi bir iş birliği söz konusu

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kahire'ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mevkidaşı Nebil Fehmi ile bir araya geldi.

14 Kasım 2013 Perşembe 22: 8
Rusya ile aramızda tarihi bir iş birliği söz konusu
Bakanlar, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye krizi, Cenevre-2 Konferansı ve Ortadoğu barış sürecinin ele alındığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, Mısır'ın Rusya ile ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu belirterek, ''İki ülke arasında askeri ve ekonomik alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için tarihi bir işbirliği söz konusu'' dedi. 

Rusya'nın, askeri müdahalenin ardından Kahire ile ilişkileri gerilen ABD'nin boşluğunu doldurmaya çalıştığı yönündeki iddialarla ilgili olarak ''Rusya'nın diğer bir ülkenin yerine ikame edilmediğine'' vurgu yapan Fehmi, ''Mısır, (dış politikada) seçeneklerini artırmaya çalışıyor'' diye konuştu. Mısırlı Bakan, ''Moskova'yı ziyaret ettim. Bugün de Rus Savunma ve Dışişleri Bakanlarının Mısır'a tarihi ziyaretine tanıklık ediyoruz'' ifadesini kullandı. 

Filistin-İsrail Barış Görüşmeleri, Cenevre-2 Konferansı


Fehmi, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesinde 3 yıllık bir kesintinin ardından ABD'nin diplomatik girişimleriyle yeniden başlatılan Filistin-İsrail barış görüşmeleri, Cenevre-2 Konferansı ve Suriye krizinin siyasi yollarla çözümü konularının ele alındığını kaydetti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da toplantıyı ''çok verimli'' sözleriyle nitelendirerek, Kahire ile Moskova arasındaki işbirliğinin 1950'lere kadar geri gittiğini söyledi.  

Rusya olarak hiçbir ülkenin içişlerine karışmama politikası izlediklerini belirten Lavrov, ''Bu bağlamda Mısır'ın da kendi geleceğini belirleme hakkı olduğunu düşünüyoruz. Mısır'ın istikrarlı bir ülke olması bizim yararımızadır. Bu alanda bizden isteyeceği her türlü yardımı sunmaya hazırız'' diye konuştu.

Lavrov: ''Arap Barış Planı''nı Destekliyoruz


Ortadoğu barış süreci konusunda, daha önce gündeme getirilen ve Arap Barış Planı olarak adlandırılan çözümü desteklediklerini vurgulayan Lavrov, Ortadoğu'nun kitle imha silahlarından arındırılması gerektiği üzerinde de görüş birliğinde olduklarını kaydetti. 

Lavrov, Rusya olarak, Suriye'ye askeri müdahale konusunun BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) gündeme getirilmesine karşı olduklarını, Cenevre-2 Konferansı konusunda da Mısır ile aynı görüşü paylaştıklarını vurguladı. 

İki ülke arasındaki turizm seferleri konusuna da değinen Rus Bakan, ''Rusya ile Mısır arasında her hafta 10 uçak seferi düzenleniyor. Biz hiç bir Rus vatandaşının Mısır'ı ziyaret etmesine engel olmuyoruz ancak hayatlarının tehlikeye gireceği bölgelere gitmemeleri konusunda uyarıda bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »