Rusya ile tarihi anlaşmada imzalar atıldı

Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan "Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi" için hükümetler arası anlaşma imzaladı.

10 Ekim 2016 Pazartesi 21:31
Rusya ile tarihi anlaşmada imzalar atıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin 1 saat 40 dakika süren görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı  düzenledi.

Türk Akımı anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam  31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak  ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye  üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor.

23. Dünya Uluslararası Enerji Kongresi kapsamında yapılan  toplantıların 2 gün daha süreceğini kaydeden Erdoğan, bakanlar ve uzmanlar  arasındaki görüşmelerle, kongrenin çok daha farklı bir zenginliğe kavuşacağını  dile getirdi.

Erdoğan, devlet başkanları olarak açılış konuşmalarında bir araya  geldiklerini ifade ederek, açılışın ardından ikili görüşmeleri  gerçekleştirdiklerini belirtti. Erdoğan, "Bakanlarımız ikili görüşmelerine devam  ediyor, devam edecekler. Uzmanlarımız aynı şekilde bu görüşmeleri devam  ettirecekler." diye konuştu.

Ülkeler arasındaki ilişkileri özellikle ilgilendiren konuların ele  alındığını anlatan Erdoğan, "Ama bunun yanında ekonomik ilişkiler, ticari  ilişkiler, savunmayla ilgili ilişkiler, turizme yönelik, kültürel bütün bu  konuları ilgilendiren ilişkiler, bu görüşmelerde yer alıyor. Tabii bizim  Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler noktasında, bugün gerçekten sayın Başkanla  dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak  hale geldi ve burada nokta Başkanlar huzurunda konulmuş oldu." ifadelerini  kullandı. 

BÖLGEDEKİ GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme  sürecinin hızla devam edeceğine inancının tam olduğunu vurgulayarak, "Birçok  alanda, savunma sanayi ile ilgili olsun, siyasi alanda olsun, ekonomik, ticari,  turizm, kültür, bütün bu alanları kapsayan bu ilişkilerimizi bundan sonraki  süreçte çok daha farklı bir şekilde geliştireceğiz." dedi.

Üst Düzey İstişari Konsey toplantısıyla ilgili olarak dışişleri  bakanlarına talimatların verildiğini, yıl sonu veya gelecek yıl başı itibarıyla  toplantının gerçekleştirileceğini bildiren Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyon  toplantısının da aciliyet kazandığını, bu konuda da ilgili bakanların çalışmayı  yapacağını, Türkiye'de düzenlenecek toplantının önem arzettiğini belirtti.

Erdoğan, "Tabii çok da hassas bir konu; bölgedeki mevcut gelişmeler.  Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı Operasyonu'nu  kendileriyle görüştük. Bu konuda ne gibi işbirliği yapabiliriz, bunların  değerlendirmesini yaptık. Özellikle Halep'teki gelişmelerde insani yardım  konusunda, ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki insanlar bir an önce  barışa, huzura kavuşsunlar. Bu konuda karşılıklı olarak görevlendirmelerimizi  yaptık. Dışişleri bakanlarımız, Genelkurmay başkanlarımız ve milli istihbarat  teşkilatı müsteşarlarımızın da katılacakları toplantılarla bir araya gelip, bu  konudaki çalışmayla bir noktaya varılacaktır." diye konuştu.

Putin ise şunları kaydetti;

"Bugün Rusya hükümeti bir karar  aldı. Türkiye'den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya'ya tekrar  ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım  ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar  sonuçta. Çünkü Rusya'daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor.  Türkiye'den bu kalemler Rusya'ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir.

2015 yılında Türkiye'den ihracatın hacmi 500 milyon dolar civarındaydı. Dolayısıyla önemli kararlar alındı. Rusya bu çalışmaya ilgi duymaktadır.

Enerji alanındaki işbirliğimizi ele aldık. Rusya'da hali hazırda 200'ü aşkın genç Türk öğrenci önümüzdeki dönemlerde nükleer güç uzmanı olacak gençler ilgili kurumlarda eğitim görmektedir. 

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi çevresinde Türkiye'ye doğalgaz indirimi yapılması konusunda mutabık kaldık.

Hem Türkiye hem de Rusya olarak  Suriye'de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden  yanayız. Biz de Suriye'de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini  istiyoruz."

ZİRVEDE SÜRPRİZ İSİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesine Org. Hulusi Akar da katıldı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Dünya Enerji Kongresi'ndeki konuşmasının ardından Beşiktaş'taki Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ne geldi. Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile burada ikili bir görüşme gerçekleştirdi. 

1 SAAT 40 DAKİKA SÜRDÜ

16.30 sıralarında Mabeyn Köşkü'ne gelen Erdoğan'ın girişinden kısa bir süre önce de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar köşke girdi. Mabeyn Köşkü'nde saat 17.10'da başlayan görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »