Rusya Suriye'de ilk kaybını verdi

Suriye'yi 30 Eylül'den bu yana havadan bombalayan Rusya bu ülkede ilk kaybını verdi. Rus Hava Kuvvetleri'nde görevli asker Vadim Kostenko Suriye'de yaşamını kaybetti. Aile çocuklarının Suriye'de intihar etmiş olduğuna inanmak istemiyor.

27 Ekim 2015 Salı 19:29
Rusya Suriye'de ilk kaybını verdi
Rus Hava Kuvvetleri'nde destek personeli olarak görev yapan 19 yaşındaki Vadim Kostenko 20 Haziran'a orduyla sözleşme imzalayarak Suriye'de görev yapmayı kabul etti. Kostenko,Rusya'nın Suriye'ye hava operasyonları başlattığı 30 Eylül'den iki hafta önce yeni görev yeri olan Suriye'ye gitti. 
 
Suriye'ye 14 Eylül'de giden destek personeli Vadim Kostenko'nun geçtiğimiz cumartesi öldüğü ortaya çıktı. Rus ordusu Kostenko ailesine, oğullarının intihar ettiği bilgisini verdi. 
 
19 yaşındaki Rus askerin annesi Svetlana Kostenko, "Onun intihar ettiğine asla inanmam. Öldü denilen gün telefonla görüştüm. Her gün yarım saat telefonda konuşuyordum. Çok neşeli ve mutlu görünüyordu" dedi.
 
Suriye'de intihar ettiği iddia edilen askerin babası Aleksander Kostenko, "Bir kız yüzünden kendisini astığı söylendi. Böyle bir şey yapacağına asla inanmıyorum. Ben oğlumu çok iyi tanıyorum" şeklinde konuştu. 
 
Rusya, Suriye'de 30 Eylül'de başladığı hava operasyonlarında ilk kez bir askerini kaybediyor. Rusya'nın Suriye'de İslamcı militanlara karşı savaştığını düşünen Rus halkı, kamuoyu anketlerinde yüzde 70 oranında hava operasyonlarına destek veriyor.

Rus ordusuyla sözleşme imzalayarak Suriye'ye giden 19 yaşındaki asker Vadim Kostenko'nun bir kız nedeniyle intihar ettiği iddia edildi. Ailesi oğullarının intihar ettiğine inanmak istemiyor. 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov ise, Suriye'de bir Rus askerinin hayatını kaybettiği yönünde bilgisi olmadığını açıkladı. 
 
Suriye'de 30 Eylül'den bu yana hava operasyonları düzenleyen Rus savaş uçakları şimdiye kadar bine yakın hedefi vurdu. Rusya, terör örgütü IŞİD'in yanısıra ABD, Türkiye ve Suudiarabistan tarafından desteklenen ılımlı silahlı gruplara karşı da hava operasyonları düzenledi.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »