Rusya'da tesettür modası

Rusya'da Müslüman kadınların giysilerini hazırlayan tasarımcılar, farklı ülkelerden alınan örnekleri kendi ülkelerinin kültürleriyle sentezleyerek Rusya'ya özgü İslami stil oluşturma çabasında.

28 Haziran 2013 Cuma 23: 4
Rusya'da tesettür modası

25 milyona yakın Müslüman'ın yaşadığı Rusya'da Müslüman kadınların İslami kurallara uygun giyinme ihtiyaçlarını dikkate alan moda tasarımcılarının sayısı artıyor. Rusya'da "İslami moda" endüstrisi olarak adlandırılan faaliyetlerin 2000'li yıllardan itibaren gelişmeye başladığı belirtiliyor.

Modaya tasarımlarıyla yön veren çok sayıdaki yeni tasarımcının ortaya çıkması geleneksel giyim tarzından çağdaş modellere geçişi hızlandırıyor. Tasarımcılar milli motiflerle modern unsurları birleştirmeye çalışırken, giysilerde; İslami kurallara uygunluk, şıklık, rahatlık, kullanılabilirlik gibi unsurlar birbirinden farklı model ve tarzların ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Tasarımcıların orta paydası ise Rusya'ya özgü moda yaklaşımlarının da sergilendiği "İslami bir stil" oluşturulması. Halı deseninden İslami giysiye Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan'ın milli motiflerini tasarımlarına yansıtan Madina Kantulova, kendini "anne tarafından 4. kuşak tasarımcı" olarak tanıtıyor.

Kantulova, çalışmalarını Dağıstan'ın kültürel zenginliklerinden esinlenerek ve bölgeye özgü desenlere ağırlık vererek oluşturuyor. 

Madina Kantulova, tasarımlarında günümüz Müslüman kadınına hitap eden, geçmişle bugünü birleştiren ve dini kurallara uygun şekilde örtünmesini sağlayan giysiler hazırlamaya çalıştığını vurguluyor. 

RENK UYUMUNU TABİATTA ARAYIN

Kadın giysi tasarımında 16 yıllık tecrübeye sahip Dilara Sadriyeva da çalışmaya başladığı dönemde İslami tarzda giysi tasarımı yapanların parmakla sayılacak kadar az, Müslüman kadın giysilerinin de birkaç modelden ibaret olduğunu söyledi.

Sadriyeva, bazen doğadan bazen de klasik müzikten ilham alarak ürün tasarladığını belirterek, "Eğer bir rengin veya figürün uygunluğunu araştırıyorsanız, tabiata bakmanız yeterlidir. Allah onu mutlaka yaratmıştır" diye konuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »