25 Nisan 2018, Çarşamba

Rusya'dan Erbil'e silah sevkiyatı başladı

IŞİD'ın işgali altında bulunan Musul'a kapsamlı harekât için hazırlıklar sürerken Rusya, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi Erbil'e silah sevkiyatına başladı. Moskova, sevkiyatın Bağdat yönetiminin bilgisi dahilinde olduğunu ve yollanan silahların, "son parti olmayacağını" duyurdu.

17 Mart 2016 Perşembe 17:35
Rusya'dan Erbil'e silah sevkiyatı başladı
Erbil merkezli Nerinaazad internet sitesinin haberine göre, Rusya'nın Erbil Başkonsolosluğu Ataşesi Artyom Grigoryan, 14 Mart'ta bir Rus askeri kargo uçağı ile gerçekleşen sevkiyatta beş adet ZU-23-2 (Zenit) uçaksavar füze düzeneğinin ve 20 bin havan mermisinin Kürdistan Bölgesi yetkililerine teslim edildiğini açıkladı. Silahların Kürdistan Bölgesi'ne törenle teslim edildiği ve teslimde Rusya'nın Irak Büyükelçisi İlya Morgunov'un da hazır bulunduğu belirtildi. Moskova'nın, silah sevkiyatının Bağdat hükümetinin resmi onayıyla gerçekleştiğini duyurduğu kaydedildi.

"BAĞDAT ÜZERİNDEN ERBİL'E GİDİYOR"

Rus Interfax ajansına bilgi veren ismi açıklanmayan bir Rus yetkili, "Silahlar Bağdat üzerinden Kürdistan Bölgesi'ne gidiyor. Teslimat 14 Mart'ta yapıldı" dedi. Silahların Bağdat yönetimi tarafından kontrol edildiği belirtildi. Silahları getiren Rus askeri kargo uçağının Erbil Havaalanı'na iniş video görüntüleri, Bağdat'taki Rusya Büyükelçiliği'nim Facebook sayfasında da paylaşıldı.

Yeni parti silahların teslimi konusunun da Rusya'nın Bağdat Büyükelçisi ile Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani arasında yapılan görüşmede ele alındığı ifade edildi. Rus tarafı, "bunun teslim edilen son parti olmayacağını ve IŞİD ile mücadelede kullanılacağını" bildirdi.

Geçen yıl eylül sonunda Rusya'nın Suriye operasyonu başladığında Rusya Dışişler Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Bağdat hükümeti üzerinden Kürtlere silah yardımında bulunacağını açıklamıştı. 

SEVKİYAT İÇİN RUSYA'YA HEYET GİDECEK

IKBY'den  bir heyetin Iraklı Kürtlere yapılacak silah sevkiyatını görüşmek için nisan ayında Rusya'ya gideceği belirtildi. Öte yandan RİA Novosti haber ajansına konuşan Iraklı bir Kürt yetkili, IKBY'den iki partinin temsilcilerinin nisan ayında Rusya'ya gideceğini söyledi. Yetkili, heyette kimlerin yer alacağının henüz belirlenmediğini söyledi ancak heyetin 'çok üst düzey' yetkililerden oluşacağını belirtti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »