Rusya'dan Erdoğan'ın mektubuna yanıt

Kremlin sözcüsü, "Rusya ilişkilerin düzelmesini istiyor ancak öncelikle Ankara’nın düşürülen uçaktan ötürü üzerine düşenler konusunda adım atması gerekiyor" dedi.

15 Haziran 2016 Çarşamba 19:23
Rusya'dan Erdoğan'ın mektubuna yanıt
Kremlin’den çarşamba günü yapılan açıklamada "Rusya ilişkilerin düzelmesini istiyor ancak öncelikle Ankara’nın düşürülen uçaktan ötürü üzerine düşenler konusunda adım atması gerekiyor" denildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "İlişkilerimizin normalleşmesini, karşılıklı çıkara dayalı iyi olduğu günlere dönmesini arzu ediyoruz ve istiyoruz" dedi.

Peskov, “Ancak Başkan Putin, olanlardan sonra ilişkilerin normalleşmesinin Ankara’nın gerekli adımları atmadan mümkün olmayacağını açıkça belirtti” diye konuştu.

'Her bayramda gönderilir, normal'

Peskov ayrıca Putin’e gönderilen mektubun cevap verilecek özelliklere sahip olmadığını söyledi. Peskov, "Bu protokol mesajı, milli bayramlarda genel olarak böyle mesajlar gönderilir. Bu uluslararası ilişkilerde normal bir olay. Bu tür mesajlar yanıt gerektirmiyor. Maalesef bu mesajda başka bir açıklama yoktu" ifadesini kullandı.

Ülkeler arasındaki zor diplomatik durumların bu tür mesajların gönderilmesine engel olmadığını belirten Peskov, "Bazen mesajlar gelmeye devam ediyor, bazen kesiliyor, bu duruma bağlı. Bu sene bu mesaj geldi, ama Türkiye'nin bizim uçağımıza saldırısının ardından ilk ulusal bayram" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusların milli bayramı olan 12 Haziran Rusya Günü vesilesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bir kutlama mesajı göndermişti. Erdoğan mektubunda, "Rusya Federasyonu’nun Milli Günü vesilesiyle şahsınızda tüm Rus halkını milletim adına tebrik eder, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya arasındaki münasebetlerin hakettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim" demişti.

Rusya Türkiye’nin resmen özür dilemesini ve düşürülen uçakla ilgili tazminat ödemesini istiyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »