Rusya'dan flaş Türkiye kararı! Kaldırdık...

Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizinin ardından Türkiye ile ilişkilerine sınırlar koyan Rusya, ilişkilerin yeniden ivme kazanmasıyla bir yasağı daha sonlandırdı. Buna göre Rus öğrencilerin Türkiye'ye eğitim almaları için gitmelerine getirilen yasak uygulamadan kaldırıldı.

1 Eylül 2016 Perşembe 13:54
Rusya'dan flaş Türkiye kararı! Kaldırdık...
Rusya eğitim ve Bilim Bakanlığı Uluslararası Departman Başkanı Nikolay Toyvonen, Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizinin ardından Rus öğrencilerin Türkiye'ye eğitim almaları için gitmelerine getirilen yasağın kaldırıldığını bildirdi. 

Toyvolen Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Kısa bir süreliğine öğrencilerimizin Türkiye'ye gidişine kısıtlama getirdik. Çünkü onların güvenliğini garanti edemiyorduk" ifadesini kullandı.

Bu kısıtlamanın kaldırılıp kaldırılmadığı sorusuna Departman Başkanı, "Artık charter seferleri açıldı. Bu yüzden böyle bir kısıtlama yok. Fakat bildiğiniz üzere, orada hala çeşitli olaylar yaşanmaya devam ediyor. Bu yüzden bizim ilk olarak kendi gençlerimizin güvenliğini düşünmemiz gerek" dedi.

Daha önce eski Eğitim Bakanı Dmitri Livanov, Moskova ve Ankara'nın eğitim ve bilim alanında işbirliği yapmaya devam ettiklerini belirterek, Rus üniversitelerinin Türk partnerleriyle bağlantılarını koruduklarını söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »