20 Şubat 2019, Çarşamba

Rusya'dan sonra Türkiye de duyurdu! Çekilme tamamlandı...

Rusya Dışişleri Bakanlığı, binin üzerinde militanın İdlib'teki silahsızlandırılmış bölgeden ayrıldığını duyurdu.

10 Ekim 2018 Çarşamba 18:19
Rusya'dan sonra Türkiye de duyurdu! Çekilme tamamlandı...
Türkiye ve Rusya'nın Soçi'de mutabakata varmasının ardından; Rusya Dışişleri BakanlığıSözcüsü Maria Zaharova, binin üzerinde militanın İdlib'teki silahsızlandırılmış bölgeden ayrıldığını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Milli Savunma Bakanlığı da İdlib'e ilişkin yazılı açıklama yaptı:

"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde (İGAB) istikrarın temini için, garantör devletler olan Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı imzalanmıştır. Mutabakat gereği; sahanın coğrafi yapısı ile yerleşim alanlarının özellikleri de dikkate alınarak İGAB sınırları boyunca 15-20 km. derinliğinde Silahtan Arındırılmış Bölge (SAB) oluşturulmuştur. Garantör ülke olarak Türkiye mutabakattaki sorumluluklarını yerine getirmiş, bu kapsamda, İdlib'de gerginliğin sonlandırılması ve karşılıklı çatışma riskinin ortadan kaldırılması maksadıyla, ağır silahların SAB'tan çekilmesi 10 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır. İdlib'de sürdürülebilir ve kalıcı barışın tesisi için mütabakat kapsamında faaliyetlerimiz hız kesmeden sürdürülmektedir."

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gün içinde yaptığı bir başka açıklamada ise, "İdlib çatışmasızlık bölgesinin silahsızlandırılması yönündeki anlaşma yerine getiriliyor. Orada tüm gruplarla aktif olarak iş birliği yapma konusunda ana rolü Türk ortaklarımız oynuyor. Bizim bilgilerimiz bu sürecin yeterince ilerlediğini doğruluyor" demişti. 

Soçi mutabakatına göre İdlib’in silahsızlandırılması sürecinin 15  Ekim’de sona ereceğini hatırlatan Lavrov, sürecin bir iki gün uzamasının önemli olmadığını vurgulayarak “Her halükarda bu işin kalitesi önemlidir. Önemli olan bu iş  yürüyor ve biz Türk ortaklarımızın çabasını aktif olarak destekliyoruz” diye konuşmuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »