Ryan Donk resmen Galatasaray'da...

Galatasaray, Kasımpaşa'nın yıldız ismi Ryan Donk ile 2.5 yıllık sözleşme imzaladı. Galatasaray, lacivert-beyazlı kulübe bonservis bedeli olarak 2.5 milyon euro ödeyecek. Sarı kırmızılı kulübün transfer için ödeyeceği rakam taraftarlar ve spor camiasında tartışma konusu oldu. Öte yandan Donk, 15 numaralı formayı giyecek.

5 Ocak 2016 Salı 19: 6
Ryan Donk resmen Galatasaray'da...
Galatasaray, Donk transferinde mutlu sona ulaştı. Sarı-kırmızılı kulüp Hollandalı yıldız ile 2.5 yıllık sözleşme imzaladı. Bonservis bedeli olarak 2.5 milyon euro olan Donk'un sözleşmesindeki detay ise dikkat çekti. Sözleşmeye göre, Donk'un 15 bin euro olan maç başı ücretini alabilmesi için 12 resmi maça ilk 11'de çıkması gerekiyor. Öte yandan Donk'un giyeceği forma numarası 15 olarak açıklandı.
 
Donk'un tartışılan maliyeti
 
Sezon sonunda serbest kalacak Donk için verilen bonservis bedeli camiada ve sosyal medyada tartışma konusu oldu.
Kasımpaşa'da stoper olarak görev yapan ancak Rıza Çalımbay ile birlikte ön liberoda da başarılı olan Donk'un sözleşmesi bu sezon sonunda bitiyor ve serbest kalıyordu. Bu transferin üç cephesinden de memnuniyet açıklamaları gelirken, şüphesiz 4 ay sonra bedavaya kaptıracağı oyuncu için Galatasaray'dan 2.5 milyon Euro bonservis ücreti kazanan Kasımpaşa bu transferin en karlısı durumunda. Kasımpaşa'nın ardından Galatasaray formasını giyecek olan Donk ise vatandaşı Wesley Sneijder ile aynı takımda oynamaktan dolayı da ayrıca mutlu.
 
UEFA Kriterleri için Şubat'ta yine görüşme var
 
Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli de Donk transferinde ön libero açığını kapadığını düşünürken, Sarı Kırmızılı camiada ise 4 ay sonra serbest kalacak oyuncuya UEFA kriterleri kapıya dayanmış iken 8 milyon TL verilecek olması ayrı bir tartışma yarattı. Çünkü Galatasaraylı yöneticiler Şubat ayında  yine masaya oturup, Sportif A.Ş.'nin yıllık zararını ve gelecek yıllardaki tasarruf politikası ile ikna etmeye çalışırken, bu transfer ile UEFA karşısında işini de zorlaştırmış oldu.

İşte Galatasaray Kulübü'nün KAP'a gönderdiği açıklama:
 

"Profesyonel futbolcu Ryan Henk Donk ve kulübü Kasımpaşa Sportif A.Ş. ile oyuncunun transferi konusunda anlaşmaya varılmıştır. Buna göre, oyuncunun eski kulübüne net 2.500.000 EURO tutarında bonservis ücreti ödenecektir.
 
Oyuncunun kendisiyle 2017-2018 sezonu sonuna kadar aşağıdaki şartlarda anlaşılmıştır:
 
2015-2016 sezonu  için net 750.000 EURO sabit transfer ücreti ve 15.000 EURO maç başı ücreti (Maç başı ücretleri ilk 11’de oynayacağı 12. resmi maç sonrası ödenmeye başlanacaktır);
 
2016-2017 sezonu için net 1.500.000 EURO sabit transfer ücreti ve 15.000 EURO maç başı ücreti (Maç başı ücretleri ilk 11’de oynayacağı 25. resmi maç sonrası ödenmeye başlanacaktır);
 
2017-2018 sezonu için net 1.500.000 EURO sabit transfer ücreti ve 15.000 EURO maç başı ücreti (Maç başı ücretleri ilk 11’de oynayacağı 25. resmi maç sonrası ödenmeye başlanacaktır.)"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »