23 Haziran 2018, Cumartesi

Saadet zincirine yasak

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı, kapıdan satış olarak bilinen doğrudan satışın kurallarını yeniden belirledi. Yürürlüğe giren düzenlemeyle doğrudan satış şirketlerinin “hızlı zengin olma fırsatı ve hayali vaatler” gibi sistemle ilgili yanıltıcı bilgiler vermesi yasaklandı. Buna göre saadet zinciri olarak bilinen sistemler, kazanç üzerine yeni kişilerin kazandırılması üzerine kurulamayacak.

15 Ocak 2015 Perşembe 18:12
Saadet zincirine yasak
Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Tüketici Kanunu kapsamında hazırlanan dört yeni yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Saadet zincirini yasaklayan İşyeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği’ne göre doğrudan satış şirketlerinin kullandığı sistem, yeni kişiler kazandırmaktan ziyade mal veya hizmetlerin tüketicilere satışını esas alacak. Elde edilen kazanç sisteme yeni kişiler kazandırılması ve bu sayede oluşan komisyon, prim, teşvik, ödül gibi menfaatlerin dağıtılması üzerine kurulamayacak. Doğrudan satış şirketlerinin kullandığı sistemin, yeni kişiler kazandırmaktan ziyade malın tüketiciye satışını esas alması gerekecek.

14 GÜN İÇİNDE İADE EDECEK

Doğrudan satış şirketleri hızlı zengin olma fırsatları, gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatler gibi sistemle ilgili yanıltıcı bilgiler veremeyecek. Baskı kurma, aldatma, rahatsızlık verme gibi yollarla kişileri sisteme dahil olmaya zorlayamayacak. Doğrudan satıcı olarak sisteme dahil olmak isteyenlerden giriş aidatı, başlangıç paketi, yenileme ücreti, aidat ve paket ücreti gibi bir bedel alınamayacak. Doğrudan satıcılar, hiçbir masraf ve ceza ödemeden sistemden ayrılma hakkına sahip olacak. Doğrudan satıcıların 60 gün içinde sistemden ayrılması halinde, doğrudan satış şirketlerinin, doğrudan satıcıların elinde bulunan kullanılmamış tüm malları geri alması, malların bedelini ise 14 gün içinde iade etmesi gerekecek. Yönetmelik 3 ay sonra yürürlüğe girecek.

EN AZ 12 PUNTO

Öte yandan paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre paket tur düzenleyicisi, yurtiçi turlar için turun başlamasından en az 24 saat, yurtdışı turlar için de 48 saat önce yolculukla ilgili konularda tüketiciyi bilgilendirecek. Yazılı veya mesafeli olarak kurulan paket tur sözleşmeleriyle yapılan bilgilendirmeler, en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde düzenlenecek.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »