25 Haziran 2018, Pazartesi

Saatlerinizi kontrol ettiniz mi?

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bir saat geri alındı. Kafa karışıklığına neden olan saatlerin geri alınması işlemi 04.00'ten itibaren başladı. İşte kış saati uygulaması detayları..

8 Kasım 2015 Pazar 14:25
Saatlerinizi kontrol ettiniz mi?
Türkiye, 1925'te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair  Kanun'a dayalı olarak bu gece kış saatine geçti. Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu amacıyla 29  Mart Pazar günü saat 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez  04.00'ten itibaren 1 saat geri alındı. 
 
  Bu yıl, kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi  nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım'da başladı. 
 
SAATLER NEDEN GERİ ALINIR?
 
Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması ’gece zamanını da gündüze katmaktır’ ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00’de değil de 23:00’de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.
 
Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. 

İŞE ERKEN GİDENLER OLDU
 
Bazı vatandaşların sabah saatlerinde saatlerini bir saat geriye almaması işe erken gitmelerine sebep oldu. Erken giden vatandaşların iş yerlerinde ve oturup bekledikleri vakit geçirmek için çay içtikleri göründü.
 
İşe erken gelen Reşat Ademay isimli vatandaş, “Erken geldim. Birde baktım ki saat yedi. Saatler bir saat geriye alınmış. Ben de hiç farkında değilim. Geldim çayımı aldım zaman geçiriyorum” dedi.
 
Öte yandan, Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan saat kulesinin de bir saat geriye alınmadığı görüldü. 
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »