16 Temmuz 2018, Pazartesi

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ismi değişebilir

Alevi açılımına devam kararı alan hükümet yeni adımlarını belirledi. Bazı üniversitelere 'Pir Sultan Abdal' ve 'Hacı Bektaş-ı Veli' isminin verilmesine karar verilirken, Dersim'de yaşanan olaylarda görev alan pilotlardan Sabiha Gökçen'in isminin de havalimanından alınması gündemde.

28 Haziran 2013 Cuma 17:28
Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ismi değişebilir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yeniden başlaması için talimat verdim” dediği Alevi açılımı ile ilgili detaylar yavaş yavaş belli oluyor. Alevi açılımı kapsamında Nevşehir Üniversitesi'nin adının "Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi", Tunceli Üniversitesi'nin adının ise "Pir Sultan Abdal Üniversitesi" olarak değiştirilmesi düşünülürken isim değişikliği konusunda çarpıcı bir adım geldi.

Hükümet Alevi vatandaşları rahatsız eden Yavuz Sultan Selim ismini İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüden kaldırmayı düşünmüyor ancak Dersim olayları sırasında görev alan pilotlardan Sabiha Gökçen'in isminin havalimanından kaldırılması gündeme geldi.

Yeni Şafak'tan alınan bilgiye göre, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından yürütülecek süreç kapsamında önümüzdeki hafta toplanacak üst düzey heyet Alevi Çalıştayları'nda ortaya çıkan talepler doğrultusunda atılacak yeni adımları belirleyecekler.

RAPOR BAŞBAKAN'A SUNULDU


Bozdağ'ın bu hafta başında Alevi Çalıştaylarının ardından şimdiye kadar atılan adımların yer aldığı bir raporu Başbakan Erdoğan'a sunduğu öğrenildi. Raporda, Alevi vatandaşlar için atılan adımlar şöyle sıralandı: 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında Alevilik konusu işlenmeye başlandı','Muharrem ayında 45 Alevi Dedesi yurt dışındaki Alevi vatandaşlarımıza hizmet için yurt dışına gönderildi', 'Üniversitelere Alevi Araştırma Merkezleri açıldı', 'Madımak Oteli, Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürüldü', '13 Alevi Klasiği Türkçe'ye çevrildi', 'Cemevi sayısı AK Parti iktidarı döneminde 300'ün üzerine çıkarıldı.'

KATLİAMI HATIRLATIYOR


Raporda, tarihe Dersim Katliamı olarak geçen hava saldırısında görev alan Sabiha Gökçen'in isminin verildiği havalimanının isminin değiştirilmesi de önerildi. Hükümet, Dersim katliamını hatırlattığı için Alevilerin rahatsız olduğu havalimanının adının değiştirilmesini gündemine aldı. Sabiha Gökçen isminin değiştirilmesi açılım kapsamında atılacak ilk adımlardan biri olacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »