20 Haziran 2018, Çarşamba

Şafak Pavey: Başbakan Berkin'i de ziyaret etmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, katıldığı TV programında politikaya devam etmeyi düşünmediğini açıkladı.

14 Kasım 2013 Perşembe 7: 0
Şafak Pavey: Başbakan Berkin'i de ziyaret etmeli
Kanal D'de yayınlanan Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Başkent Üniversitesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Meclis Genel Kurulu'na türbanlı milletvekillerinin girdiği oturumda yaptığı konuşma sosyal medyada büyük yankı uyandıran Şafak Pavey, konuşmayı Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba, Müslüm Sarı, Hüseyin Aygün ve eşleri ile oturulup sabaha kadar konuşarak hazırladıklarını açıkladı.

Pavey, "Özgürlükler mağdurunun hangi partiye oy verdiği ile ilgili değildir. Özgürlükler herkes için, her koşulda savunulmalıdır. Sosyal özgürlüklerin paha biçilmez olduğunu ancak kaybettiğimizde anlarız. Ben de adım adım kazandığımız bu sosyal özgürlükleri hatırlatmak istedim. Başörtüsü konusunda bu toplumsal uzlaşıyı sağladığımız için de çok mutlu hissediyorum kendimi. Ben bir kez daha fikirlerime katılmadığı halde insani zarafet sınırları içinde kalarak beni eleştirenlere teşekkür ederim. Başka yollarla kendini anlatmaya çalışanlara da teşekkür ederim. Ayrıca AKP'nin özenli seçmeninden de büyük destek ve tebrik aldım." dedi.

Şafak Pavey, siyaset hayatı ile ilgili bir soruyu da, "Ailem bana hep iyi bir insan ol, politikacı olma demişlerdi. Ben politikanın bir nöbet değişimi olduğunu düşünüyorum. Herhalde devam etmem." yanıtını verdi.

"BAŞBAKAN BERKİN'İ DE ZİYARET ETMELİ"

Geçirdiği kaza sonrası o dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan'ın eşi ile birlikte kendisini hastanede ziyaret ettiğini söyleyen Pavey, "Sayın Başbakan kazadan sonra zarafet örneği gösterip beni hastanede ziyaret etmişti. Tekrar teşekkür ediyorum bunun için. Ama insani ilişkilerin siyasi rekabete malzeme yapılıp medet umulmasını anlamış değilim. Bir hasta ziyareti karşılığında dünya görüşümü değiştirmem mi gerekiyor? Bunu anlamış değilim. Başbakan'ın şimdi de aynı zarafet örneğini gösterip Berkin Elvan'ı da hastanede ziyaret etmesini umut ediyorum." şeklinde konuştu.

AK PARTİLİ VEKİLLER ALİ İSMAİL KORKMAZ İÇİN DE KONUŞMALI

"Meclis'te pantolon giymeyi konuşacağımıza gençlerde işsizliği konuşalım" diyen Şafak Pavey, "İki yıllık siyaset hayatımda üç kez pantolon ve bacak konusunda basın toplantısı yapacağımı hiç düşünmemiştim. Her özgürlük mutluluktur. Buna vesile olduysam ne mutlu. Ama her yıl üniversiteden mezun olan gençlerimizin sadece yarısı iş bulabiliyor. Ayrıca her iş bulan 5 gencimizden 4'ü taşeron işlerde çalışıyor. Türkiye'nin gerçek problemi bu, bunu konuşmalıyız. Unutturulan bir sürü konumuz var. İş güvenliği olmadığı için, taşeron işçilik olduğu için Çin'den sonra işçisini en çok kaybeden ülkeyiz iş kazalarında. Bu konuyu konuşamıyor olmamızdan utanç duyuyorum." ifadesini kullandı.

Siyasette empati eksikliğinin olduğunu söyleyen Pavey, "Ben insan haklarını savunduklarını söyleyen AK Partili vekillerin dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz için de çığlıklarını duymak istiyorum. Bunu duyamadığım için de hak ve özgürlükleri korumakta birlikte yol alacağımıza inancım azalıyor. Sürekli ahlak konuşuluyor ama kapalı toplumlarda olduğu gibi kadınların iffeti üzerinden tanımlıyoruz ahlakı. Halbuki ahlak konuşabilmek için önce yolsuzluk, işsizliğin çözülmesi, Uludere'deki, Afyon'daki ölümlerin açıklanması gerek." dedi.

GEZİ OLAYLARI

Şafak Pavey, Gezi Direnişi ile ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Gezi olaylarında gençler bize şunu hatırlattı; pasif direnişler çok değerlidir. Gezi mizahın değerini öğretti. O yüzden siyasetin diline tekrar mizahı getirebilirsek Gezi'den alacağımız dersi almış oluruz. Gezi olaylarında beni en çok etkileyen şey barışçıl protestocuların yüzde 62'sinin kadın oluşuydu. Bu herhangi bir barışçıl gösteride en yüksek kadın katılım oranlarından bir tanesi. Ortadoğu'da da ilk defa kırmızılı kadının gaza karşı duruşuyla bir modern kadın, bir protestonun yüzü oldu. Gezi olayları sosyal özgürlüklerle ilgili bir patlama. Bu yüzden siyasi bir oluşumla değil, sivil toplum örgütleriyle devam edeceğini düşünüyorum."

SARIGÜL'ÜN KATILIMI ÇOK POZİTİF

Şafak Pavey, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye katılımını da "Her zaman daha çok olmak daha güçlü olmaktır. Sadece sayı olarak değil, bakış olarak farklılıklara açık olmak her zaman sizi güçlendirir. O yüzden Mustafa Sarıgül'ün partimize katılması çok pozitiftir. CHP'nin çok renkliliğini bir biat kültüründe yaşamaya çok daha fazla tercih ederim." sözleriyle değerlendirdi.

SURİYELİ MÜLTECİLER OY KULLANACAK MI ARAŞTIRACAĞIZ

Yaklaşan seçimlerde Suriyeli mültecilerin durumunun sorulması üzerine de Şafak Pavey, "Suriyeli mültecilerin kamplarını gezmek istedim, izin alamadım. Ama şehirde sığınmış mültecilerle temas kurdum. Suriyeli mültecilerle ilgili partimiz bir denetleme komisyonu kuruyor. Onların oy kullanıp kullanmayacağı konusunu açıklığa kavuşuracaktırlar." yanıtını verdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »