Safranbolu'ya festival bereketi

Tarihi evleri ve lokumu ile ünlü Safranbolu'da geleneksel olarak düzenlenen ve geçtiğimiz Pazar günü sona eren 'Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" ilçeye bereket getirdi, oteller tamamen doldu, yurtiçi ve dışından gelen çok sayıda ziyaretçi nedeniyle esnaf bayram etti.

25 Eylül 2014 Perşembe 2:11
Safranbolu'ya festival bereketi
Konukların konukların bir bölümü kalacak yer bulamayınca belediye çalışanlarının evlerinde ağırlandı. 19 Eylül'de başlayan ve 3 gün süren festivalde düzenlenen Mustafa Ceceli konserinde ise izdiham yaşandı.

FESTİVALİN TEMASI "USTAYA SAYGI"

Her yıl Eylül ayı içinde düzenlenen bu yıl 15'incisi yapılan 'Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'inde birinciliği 'Ruh Güreşçileri Dukhoborlar' adlı eseriyle Yalçın Yelece aldı. Festival kapsamında 'Profesyonel', 'Amatör' ve 'Süha Arın Özel Ödülü', 'ASTAD Özel Ödülü' kategorilerinde ödüller dağıtıldı. Yönetmen Yalçın Yelece'ye birincilik ödülünü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin verdi. Festivali düzenleyen Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, bu yılki festivalin alt temasının 'Ustaya saygı' olduğunu belirterek "Binaların yapılmasından, binaların içerisindeki yaşamın düzenlenmesine kadar, zanaatkarların, sanatkârların bir el emeği, bu nedenle bu yıl festival aracılığı ile tüm ustalarımızı hep beraber anıyoruz" dedi.

TÜM OTELLER DOLDU LOKANTALARDA YEMEK KALMADI 

"UNESCO Dünya Miras Listesine dahil olan bir dünya kenti" unvanına sahip, Tarihi evleri ve lokumu ile ünlü Safranbolu ilçesinde ise festival nedeniyle büyük hareketlilik yaşandı. 3 gün süren festival nedeniyle ilçede bulunan tüm oteller tamamen doldu. Yurt dışından ve içinden ilçeye festival nedeniyle gelen ve kalacak yer bulamayan bazı misafirler, belediye çalışanlarının evlerinde ağırlandı. Otobüslerle turistleri getiren şoförler ise, yer bulunamaması nedeniyle geceleyin 7-8 dereceye düşen havada araçlarda yatmakta zorunda kaldı. Düzenlenen Mustafa Ceceli konseri nedeniyle, çevre ilçe ve ilçelerden gelenlerle birlikte kalabalık en üst düzeye çıktı. Safranbolu'da açık olan birçok lokanta satacak yemek kalmayınca erken kapatmak zorunda kaldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »