Sahte polis poşet dolu altınlarla yakalandı

Bursa'da bir köyün sakinlerini, "parmak iziniz hırsızlık olayında çıktı" diyerek dolandıran polis kılığındaki zanlı, ikinci işinde aynı yöntemi kullanmak isteyince jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

12 Kasım 2015 Perşembe 18:24
Sahte polis poşet dolu altınlarla yakalandı
Alınan bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesine bağlı incir ve zeytiniyle ünlü Gündoğdu köyüne sahte başkomiser kılığındaki dolandırıcılar dadandı. F.B. isimli kadını arayan dolandırıcı, "Parmak iziniz bir hırsızlık olayında tespit edilmiştir. Elinizde ne kadar altın ve para varsa bize teslim edin. Biz onları karşılaştıracağız" diyerek kandırdı. 20 bin liralık altın ve 18 bin lira nakit bu şekilde çalındı.

Bir çete ile bu işe kalkışan dolandırıcı aynı köyde dolandırıcılık olayına devam etmek istedi. Gündoğdu köyünde 10 farklı evi arayan dolandırıcılar aynı yöntemi sürdürdü. Aranan evdeki kadınlar telekonferans yöntemiyle yakınlarıyla da görüştürülerek güven temin edilmeye çalışıldı. Dolandırıcılar, yeni kurbanlarını ise, "Altınları ve paraları köyün okulunun yanına getirin. Emniyette parmak izi karşılaştırması yapacağız. Kimseye de haber vermeyin" diyerek tembihledi. 

117 bin liralık altınları poşete koyup götürmek için yola çıkan iki kadın başka bir köylünün durumu fark etmesiyle bundan vazgeçti. Köylüler hemen jandarmayı arayınca operasyon düzenleyen ekipler Urfa'dan geldiği belirlenen 18 yaşındaki Mazlum K.'yı suç üstü gözaltına aldılar. Mazlum K.'nın bu işi Urfa ile bağlantılı bir şebeke ile birlikte yaptığı, çaldığı paralardan komisyon aldığı öğrenildi. 

Dolandırılmaktan son anda kurtulan Z.Ç isimli kadın ev telefonunun çaldığını belirterek, "Sizin adınıza sahte kimlik çıkartmışlar, sizi soyacaklar, senin bankada her hangi bir para ya da altının var mı? diye sordular. Ben de olmadığını söyledim. Kimliğimi kaybedip kaybetmediğimi sordular. Kaybettiğimi ancak daha sonra yenisini çıkarttığımı söyledim. Bana "ben ne dersem onu yap, ben başkomiserim. Telefonu kapatma, evde ne varsa topla, hazırla. Biz evine geliyoruz, arama yapacağız" dediler. Altın ve paraları poşete doldurup köy okulunun yanına getirmemi söylediler. Para ve altınları yanıma alarak okulun yanına gittim. Ama giderken ayaklarım geri geri gitti. Yanıma, dün dolandırılan kişinin yakını olan Erkan geldi. Beni uyardı. Jandarmayı arayarak haber verdik. Jandarma ekipleri dolandırıcıyı suç üstü yakaladı" dedi. 

Köyde bir gün önce dolandırıcılık olayının kurbanı olan F.B’nin akrabası Erkan Y. “Başımıza acı bir olay geldi ve Jandarma olayı çok iyi takip etti. Yengemi telefonla arayan dolandırıcılar sivil polis olarak kendilerini tanıtarak altın ve paralarını almışlar. Ben bu sabah tarlaya giderken köyde yabancı birinin gördüm. Kendisini uyardım. Muhtarı aradım. Bahçeye gitmekten vazgeçip yarı yoldan döndüm. İçime bir şüphe düştü. Yakalanma anında ben oradaydım, bugün yine köyden birkaç kişiyi kandırmışlar. Köylümüz olan Z.Ç dolandırıcılık olayından habersiz olarak altınları teslim etmeye gelmiş. Ben de kendisini uyarınca zanlı jandarma tarafından suç üstü yakalandı" dedi. 

Jandarma ekipleri tarafından suç üstü yakalanan Mazlum K. sorgulanmak üzere karakola götürüldü. Mazlum K.'nın bağlantılı olarak çalıştığı kişiler araştırılırken, vatandaşların benzer olaylara karşı dikkatli olması, bir olayla karşılaştıklarında 156 Jandarma İmdat hattını aramaları gerektiği belirtildi.  
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »