20 Haziran 2018, Çarşamba

Sakın ehliyetinizi kaybetmeyin

İstanbul'da hammadde ihalesi yapılmadığı için basımı duran ehliyet kartları stoklarda da tükendi.

11 Haziran 2014 Çarşamba 1:33
Sakın ehliyetinizi kaybetmeyin
Sadece birkaç ilçede kalan ehliyet kartları için arayan vatandaşlara randevu verilmiyor; “Daha sonra tekrar arayın" deniliyor. Ehliyet kartı sıkıntısının Türkiye'nin bütün illerinde yaşandığı belirtildi. Maliye Bakanlığı'nın, ehliyetlerin basıldığı, yurtdışından ithal edilen hammadde için yeni ihale yaptığı, hammaddenin Türkiye'ye ulaşmasının ardından yeni ehliyet kartlarının basılacağı öğrenildi.

Ehliyet kurslarına devam ederek sınavları başarıyla geçen vatandaşlar ehliyet kartları için başvurmaya geldikleri Emniyet Müdürlüklerinde “Şu an sürücü belgesi kartı yok. Daha sonra tekrar arayın" cevabıyla karşılaşıyor. Türkiye'nin bütün illerinde yaşanan ehliyet kartı sıkıntısı yüzünden vatandaşların her gün Emniyet Müdürlüklerine giderek yeni kartların gelip gelmediğini sorduğu belirtildi. Yaşanan sıkıntı yüzünden yeni ehliyet alacakların yanı sıra, ehliyetini kaybedenlerin de mağdur olduğu belirtildi. Bir çok vatandaşın, stoklarında ehliyet kartı kalan başka illere giderek ehliyet için başvuru yaptığı öğrenildi.
 

NEDEN EHLİYET KARTI YOK?


Türkiye'deki ehliyetlerin dünya standartlarıyla aynı seviyeye getirilmesi için planlanan çalışma nedeniyle, eski ehliyetlerin yapıldığı hammadde için ihale açılmadığı belirtildi. Ancak yeni ehliyetlere geçmek için bürokratik işlemlerin uzun sürmesi nedeniyle eldeki stokların hızla eridiği, bu nedenle son günlerde artık ehliyet kartı bulunmadığı kaydedildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık 20 gündür Türkiye'nin bütün illerinde yaşanan sıkıntıyla ilgili yaptığı çalışmada, Maliye Bakanlığı ile irtibata geçtiği ve durumu bildirdiği öğrenildi. Maliye Bakanlığı'nın da, sıkıntının önüne geçmek için kısa bir süre önce yeni bir hammadde ihalesi açtığı belirtildi. İhaleyle ilgili prosedürlerin tamamlanmasının ardından, yurtdışından gelecek olan hammadde ile Darphane'de yeni ehliyet kartlarının basılacağı, Mal Müdürlüğü aracılığı ile Emniyet Müdürlüklerine verileceği öğrenildi.
 

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI 1.462 LİRA


Yetkililer, vatandaşları uyararak, sürücü kurslarından alınan sertifikaların ehliyet yerine geçmeyeceğini, Karayolları Trafik Kanunu'nun 36. maddesine göre “Ehliyetsiz araç kullanmanın" cezasının da 1.462 lira olduğunu söylediler. Ehliyet kartı sıkıntısının önümüzdeki günlerde çözülmesinin beklendiği vurgulandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »