Sanat eserini çöp sanıp attılar

İtalya'da oldukça ilginç bir olay yaşandı. Bir müzede sergilenen çağdaş sanat eseri, müzenin temizlik çalışanları tarafından bir kutlamadan kalan dağınıklık zannedildi ve çöpe atıldı.

26 Ekim 2015 Pazartesi 18:39
Sanat eserini çöp sanıp attılar
Bolzano kentindeki Museion’da, boş şampanya şişeleri, bir disko topu ve konfetilerden oluşan enstalasyon çalışmasının akıbeti kötü bitti. Pazar günkü olağan temizliklerini yapan görevliler, yerdeki bu objelerin, bir önceki gece yapılan kutlamadan kaldığını düşünerek, hepsini çöpe attı. Müze yetkililerinin, Facebook sayfalarından konuya ilişkin açıklama yapması üzerine olay ülkede büyük yankı uyandırdı.

Yetkililer, Goldschmied & Chiari adlı iki sanatçıya ait ve bir parti sonrasını yansıtan “Bu akşam dans etmeye nereye gidiyoruz?” adlı eserin ortadan kaldırıldıktan sonraki halini gösteren fotoğrafları paylaştı. Enstalasyonun bulunması gereken boş alana, “Mümkün olan en kısa sürede eser yeniden düzenlenecektir” yazısı asıldı.

Söz konusu eser, 1980 döneminin İtalya’sında öne çıkan tüketim ve hazcılık akımlarını eleştiriyordu. 

AYNI GÜN MÜZEDE PARTİ VERİLMİŞ

Çıkan bir diğer habere göreyse temizlik çalışanları daha önce de benzer bir durum yaşadıkları için sanat eserlerini çöple karıştırmamaları konusunda uyarılmış. Ancak bu kez duruma sebep olan şey ise, eserin sergilenmeye başladığı gün müzede bir parti verilmesi olmuş.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »