Sanayide son 1 yılın en sert düşüşü

Ekim ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,8 düştü. Beklentiler yüzde 1 düşüş yaşanacağı yönündeydi. Böylece sanayi üretimi aylık bazda son 1 yılın en sert düşüşünü yaşadı. Verinin ardından dolar da 2,27 TL'yi aşarak 2 ayın zirvesini gördü.

8 Aralık 2014 Pazartesi 18: 3
Sanayide son 1 yılın en sert düşüşü
TÜİK sanayi üretim verilerini açıkladı. Ekim ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.8 azaldı. Beklentiler üretimin yüzde 1 düşeceği yönündeydi. Yıllık sanayi üretimindeki artış ise yüzde 2.6'da kaldı.

Bu verilerle aylık sanayi üretimi son 1 yılın en sert düşüşünü yaşadı. Daha önce Ekim 2013'te sanayi üretimi yüzde 3 düşmüştü.

2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 düştü.

DOLAR YÜKSELDİ

Verilerin ardından dolar 2.2775 TL'ye yükselerek 2 aydan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Cuma günü ABD'de aylık 321 bin istihdam yaratılmasının ardından dolar 2.23 TL'den 2.26 TL'ye çıkmıştı.

"DOLAR TALEBİ DEVAM EDECEK"

İhracatın yavaşlaması ve büyümenin iç talebe kaydığının bir göstergesi olarak yorumladıklarını belirten Global Yatırım Stratejisti Gökhan Uskuay doların tüm dünyada yükselişe geçtiğine dikkat çekti. Uskuay "Özellikle Ekim ayından itibaren gelişen para birimlerinde rekor düşük seviyelere gerileme mevcut. Ekim sonunda beri Türkiye’ye giren sıcak para girişi nedeniyle biz bu etkiyi TL’de hissetmedik. 17 Aralık FED toplantısında şahin bir noktaya götürecek bir istihdam ve ücret artışları ile karşı karşıyayız. Bu da dolar talebinin devam edeceği bir hafta geçirmemize neden olacak. 2,26-2,30 bandında bir hareket bekliyoruz" dedi.

SERMAYE MALI ÜRETİMİ DÜŞTÜ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş sermaye malı üretiminde gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5.5 ile sermaye malı üretiminde gerçekleşti.

DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA DÜŞÜŞ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 19.2 ile diğer ulaşım araçlarının üretiminde gerçekleşti.

Bu azalışı, yüzde 9.5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 5.3 ile ana metal sanayi takip etti.

TÜTÜN ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE BÜYÜK ARTIŞ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10.7 ile tütün ürünleri üretiminde gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 8.4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretimi, yüzde 4.0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »