21 Temmuz 2018, Cumartesi

Şanlıurfa'da 300 bin çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak

İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce kentte 5 yaş altı 300 bin çocuk, çocuk felcine karşı aşılanacak.

12 Kasım 2013 Salı 3:36
Şanlıurfa'da 300 bin çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak
Şanlıurfa'da 300 bin çocuğa çocuk felci (polio) aşısı yapılacak.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye sınırları içinde 1989 yılından itibaren yürütülen başarılı aşılama çalışmaları sonucunda 26 Kasım 1998'deki son vakadan bu yana çocuk felci vakasına rastlanmadığını kaydetti.

Türkiye'nin, Avrupa bölgesindeki 51 ülke ile çocuk felcinden arındırılmış bölge olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sertifikalandırıldığını ifade eden Koyuncu, şöyle devam etti:

"Dünyada halen virüs dolaşımı devam etmektedir. 29 Ekim'de DSÖ tarafından yapılan açıklamada, Suriye'de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu tespit edilmiştir. Suriye ile olan uzun sınırımız ve içinde bulunulan durumdan dolayı nüfus hareketleri nedeniyle ülkemiz ve özellikle ilimizde çocuk felci açısından risk altındadır. Bu amaçla ilimizde 18-24 Kasım'da risk altında olan 5 yaş altı (0-59 ay) yaklaşık 300 bin çocuğa daha önce aşılanma durumlarına bakılmaksızın ev ev dolaşılarak çocuk felci aşısı ağızdan damla şeklinde uygulanacaktır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »