Saray'ın elektrik faturası aylık 700 bin TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan için yapılan ‘Kaç-Ak Saray’ hakkında kaçak olması, büyüklüğü ve maliyetine yönelik tartışmalar sürerken, 'Kaç-Ak Saray'ın aylık elektrik giderinin ortalama 700 bin lira olacağı öğrenildi.

11 Kasım 2014 Salı 16:42
Saray'ın elektrik faturası aylık 700 bin TL


BirGün gazetesinden Uğur Koç'un haberine göre, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu eski üyesi Nevzat Çeltek, bu büyüklükteki bir yapının aylık ortalama 700 bin TL’lik bir elektrik faturası çıkaracağını hesapladı.

30 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Atatürk Orman Çiftliği’ne kaçak biçimde yapılan ‘saray’ hakkında verilere dair kamuoyuna ‘güvenlik gerekçesiyle’ resmi bir açıklama yapılmıyor. Ancak ‘saray’ın 35 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş yaklaşık 300 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip olduğu biliniyor. Diğer bir ifadeyle ‘Kaç-Ak Saray’ın sadece kapalı alanı 30 adet futbol sahası büyüklüğünde. Bu veriler üzerinden bir değerlendirme yapan EMO eski yöneticisi Nevzat Çeltek, Cumhurbaşkanlığı’nca kullanılan kaçak binanın kurulu elektrik gücünün 10 bin kVA (Kilovolt amper) olarak öngörüldüğünü söyledi.

YÜZDE 40 OLURSA...

Çeltek şöyle devam etti: “Bu asgari bir güç öngörüsü olup, günümüzde yöneticilerin lüks tüketim anlayışının da etkisi düşünüldüğünde, verimlilik yöntemleri gelişmekle birlikte tüketimin de geliştiğini dikkate almak gerekmektedir. Bu nedenle yapının aylık tüketiminin, eşzamanlılık faktörleri ile birlikte, kurulu gücünün yüzde 40 oranında daimi kullanımda olduğu, yukarıda baz alınan rakamsal verilere göre 1 milyon 800 bin kilovat saat olduğu hesaplanmıştır.”

ASGARİ ÖNGÖRÜ: 700 BİN!

Isıtma-soğutma sistemleri, iç ve dış aydınlatma gibi faktörlerin birlikte düşünülmesi gerektiğini belirten Çeltek “Bu tüketimin maddi karşılığı, EPDK’nin resmi daireler için geçerli kılınan ticarethane tarifesi üzerinden hesaplama yapıldığında aylık olarak yaklaşık 700 bin TL olacaktır” dedi. Buna göre ‘Kaç-Ak Saray’ın sadece elektrik gideri için kamunun cebinden yıllık yaklaşık 8,5 milyon TL çıkacak.

VERİLERLE ERDOĞAN DÖNEMİ

Hükümet’in ekim ayındaki açıklamasına göre Cumhurbaşkanlığı için ayrılan 2015 yılı bütçesi bir önceki yıla oranla yüzde 99 artışla 397 milyon TL olmuştu. Bu rakam Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’nı (Ağustos ayına kadar) sürdürdüğü 2014 yılı için 199 milyon 500 bin TL’ydi. Gül döneminde Cumhurbaşkanlığı için ayrılan toplam bütçe ise 810 milyon TL olmuştu. Erdoğan için bir yıllığına ayrılan bütçe, Abdullah Gül’ün 7 yıllık toplam bütçesinin yarısı olurken, ‘Kaç-Ak Saray’ için Gül’e ayrılan toplam bütçeden 560 milyon TL daha fazla harcama yapılmış oldu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • TÜRKiYE OKUSUN PANTÜRKiST - 12 Kasım 2014 ATATÜRK BÜSTLERi yakiliyor,,TÜRKLÜGE hakaret suc olmaktan cikti,, TÜRK BAYRAGI denilmesinden rahatsiz oldugunu söyleyen agizlar cogaldi,, TÜRK BAYRAGI indiriliyor yakiliyor,,T-C yazili tabeleler indiriliyor,, TÜRK MiLLETi 36-etnik kimlikden biri sayiliyor,, ÖCALAN canisi gündemi belirliyor,, Ülkenin yer alti ve yer üstü zenginlikleri YAHUDiLESTiRiLiYOR,, iSRAF alabildigine artti,, ERMENi basdanisman,, ERMENiSTAN en iyi komsu oldu,, iSLAM cografyasi sirf iSRAiL rahat olsun diye kana bulaniyor dahasi ülke iSRAiL YAHUDiLERi tarafindan yönetiliyor YAHUDiYE usaklik edenler PKK,ya destek verenler itibar görüyor YA SEN TÜRK YA SEN makarna bulgur icin kömür icin canini malini vatanini satmak icin OY verdigin kimliginle alay eden oglu kizi dostu bu ülkeyi soyarken YA SEN TÜRK ne yapiyorsun o sarayda PAPAZ efendi agirlanacak kilise sayisi artti papa teseküre geliyor ya SEN TÜRK YA SEN ne zaman ayaga kalkacaksin meclisin makamin herseyin kime emanet ..????? UYANMAZSAN suriyeli mülteciden kötü günler seni bekliyor.. Burada GAZETE 5 Yetkililerine soruyoryorum sizin bu sitede tam 5 yil önce TÜRKiYE,de gelecekde cok maden ocaklarinda ölümler olacak diye yazmistim gerekcesinide aciklamistim neden bir okurum yazmisti 5 sene önce diye kösenizin hakli uyarici haberini gündeme tasimadiniz burada tekrar ediyorum AKP bu gidisle bölgeyi kana buladigi gibi yakinda bilerek kardes kavgasini baslatacak haberiniz olsun bu kavganin anlasmasi ABDullah Gül p-colin ile 2-sayfalik 9-maddelik anlasma ile ile yapildi haberiniz olsun saygilar....

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »