21 Mayıs 2018, Pazartesi

Sarkozy'ye usulsüzlük soruşturma

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında 2007'deki 'cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı' gerekçesiyle savcılık tarafından ön soruşturma başlatıldı.

29 Temmuz 2014 Salı 21:34
Sarkozy'ye usulsüzlük soruşturma
Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin hakkında 2007'deki "cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı" gerekçesiyle savcılık tarafından ön soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Le Parisien gazetesinin, adli kaynaklara dayanarak verdiği habere göre Sarkozy, "seçim kampanyası masraflarının karşılanması için belirlenen yasal sınırı geçmemek için sahte faturalar kullanmak ve bunun için kendi kurduğu Halk Hareketi Birliği Partisi'ni (UMP) alet etmekle" suçlanıyor.

UMP ile çalışan tanıtım şirketi Bygmalion’un düzenlediği sahte faturalarla Sarkozy’nin seçim kampanyasının karşılandığının ortaya çıkmasının ardından UMP lideri Jean François Cope, geçen ay görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.
       Sarkozy hakkında, kendisiyle ilgili bir soruşturmada içeriden bilgi alma karşılığında bir savcıya tayin ve terfi sözü verdiği için ''yolsuzluk" ve "nüfuz suistimali" suçlamalarıyla geçen ay dava açılmıştı.
       2012'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyaseti bıraktığını açıklayan Sarkozy’nin, merkez sağdaki liderlik krizinin ardından tekrar siyaset sahnesine dönmesi bekleniyordu. Sarkozy, son dönemde yaptığı açıklamalarda, tekrar siyasete döneceği ve merkez sağ partinin başına geçeceği mesajını veriyordu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »