Savcı Akkaş konuştu: Beklenen bir sonuçtu

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş ve Mehmet Yüzgeç'i haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırdı. Savcılar hakkındaki soruşturma tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

31 Aralık 2014 Çarşamba 0: 5
Savcı Akkaş konuştu: Beklenen bir sonuçtu
ERGENEKON SORUŞTURMALARINA BAKMIŞTI

Zekeriya Öz, 12 Haziran 2007 Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmalarına baktı. Öz ayrıca El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle iddianame hazırladı. Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği görevindeyken 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının koordinatörlüğünü yürüttüğü sırada, HSYK tarafından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atandı. Öz buradan da Bolu'ya düz savcı olarak atandı.

AKKAŞ, '25 ARALIK SORUŞTURMASININ STARTINI VERMİŞTİ 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ise '25 Aralık'taki 'rüşvet' ve 'yolsuzluk' soruşturmasının startını vermişti. Akkaş, operasyon için kolluk güçlerine talimat vermiş, talimatı yerine getirilmeyince de adliye önünde yazılı basın açıklaması dağıtmıştı. Akkaş, yaptığı basın açıklaması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, gerekse başta o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet üyeleri tarafından eleştirilmişti. Akkaş, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 16 Ocak 2014 tarihindeki kararnamesiyle Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na düz savcı olarak atandı.

KARA VE YÜZGEÇ '17 ARALIK'I BAŞLATMIŞTI 

İstanbul Cumhuriyet savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ise işadamı Rıza Sarraf ve bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkındaki 17 Aralık 'yolsuzluk' ve 'rüşvet' soruşturmasını başlatmıştı. 23 Mart 2014'teki HSYK kararnamesiyle Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığına, Mehmet Yüzgeç ise Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

ÖZ TWİTTER HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Savcı Zekeriya Öz, HSYK'nın görevden uzaklaştırma kararının ardından kendine ait twitter hesabından şunları paylaştı: Yürütmenin boyunduruğu altına girmiş bağımlı yargı tüm aşamalarıyla teşekkül etmiştir. Bu halde 16 yaşındaki çocuğun tutuklanması da beklenir. Hakaretten şüpheli gözaltına alınmayan savcının sürülmesini yapan kurulun kendi iradesinden söz edilemez."

"HIRSIZLAR, UĞURSUZLAR VE UŞAKLARINI DA ALLAH'A HAVALE EDİYORUM"

Öz, "Milletimin hakkını hırsıza, yolsuza yedirmediğim için verdiğim mücadele sonucunda sürülmem ve görevden alınmam büyük bir şereftir. Milletimin malını, canını korumak için verdiğim tüm emekler milletime helal olsun. Hırsızlar, uğursuzlar ve uşaklarını da Allah'a havale ediyorum. Allah'ıma sonsuz şükür ve hamd olsun yolsuzun, hırsızın yanında olmadığım şahsıma zarar gelecek diye hırsızlığa, kanunsuzluğa boyun eğmediğim için" ifadelerine yer verdi.
Öz,  ayrıca Necip Fazıl Kısakürek'e ait olan, "Bir nar ağacı var bir de dar ağacı namerde nar düştü yiğide dar ağacı" sözünü de paylaştı.

SAVCI AKKAŞ: BEKLENEN BİR SONUÇTU

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2’nci Dairesi’nin hakkında 'görevden uzaklaştırma' kararı verdiği Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, "Beklenen bir sonuçtu. Bir yıl önce mitinglerde söylenen bir yıl sonra gerçekleşti" dedi.

HSYK 2’nci Dairesi’nin hakkında verdiği 'görevden uzaklaştırma' kararını telefonla arayan arkadaşlarından öğrendiğini belirten Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, adliye çıkışında açıklamada bulundu. Kararla ilgili fazla söylenecek bir şey olmadığını ifade eden Akkaş, "Hayırlısı olsun, fazla söylenecek bir şey yok. Beklenen bir sonuçtu. Bir yıl önce mitinglerde söylenen bir yıl sonra gerçekleşti. Ülkemize hayırlı olsun. Tuzun koktuğu yer burası" diye konuştu.

Kararın henüz kendisine tebliğ edilmediğini de söyleyen Akkaş, adliye önündeki açıklamasının ardından aracıyla oradan ayrıldı.

Savcı Akkaş, 17-25 Aralık operasyonunun ardından elinden dosyası alınarak Tekirdağ’a görevlendirilmişti.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »