Savcılıktan "böcek" ve "fişleme" açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı gazetelerde yer alan "böcek soruşturması" ile "emniyette fişleme" hakkında kamuoyuna yansıyan iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

24 Haziran 2014 Salı 23:52
Savcılıktan "böcek" ve "fişleme" açıklaması
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı medya organlarında  "bir  soruşturma kapsamında cumhuriyet savcılığınca, emniyetefişleme talimatı verildiği, eylem planı yapıldığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili olarak yapılan soruşturmada, tutuklama talebine ilişkin karara yapılan itirazın başsavcılığın dışındaki mercilerce verilen talimat üzerine yapıldığı" ile ilgili çıkan haberlere dikkat çekilerek bunların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Başsavcılığımızca yapılan soruşturmada, dosyada bulunan şikayet ve ihbar dilekçesi özetlenmek suretiyle, emniyet birimlerine müzekkere yazılması, delillerin toplanmasının istenmesi CMK 160. madde kapsamında 'işin gerçeğini araştırmaya' matuf rutin bir uygulama olup, resen başlatılan bir işlem söz konusu değildir" denildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"Başsavcılığımızca yapılan soruşturmada, tutuklama talebenin reddi halinde itiraz yoluna başvurulması CMK 267 ve müteakip maddelerde düzenlenen hükümler çerçevesinde, dosya içeriğine ve başsavcılığımızın hukuki görüşü doğrultusunda her evrak için yapılması gereken bir sorumluluk olup, itirazın başsavcılığımızın dışındaki mercilerin talimatı gereği yapıldığı iddiası temelden yoksundur."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »