20 Haziran 2018, Çarşamba

Savcılıktan operasyon açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Selam-tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan, gerçekte amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 52 emniyet görevlisinin gözaltına alındığını açıkladı.

22 Temmuz 2014 Salı 18:14
Savcılıktan operasyon açıklaması
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" soruşturmasında 52 emniyet görevlisinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Bavsavcılığı'ndan, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun yaptığı operasyona ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kapatılan Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili bölümünde 2010 yılından beri yürütülen, daha önce konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca açıklama yapılan, "sözde Selam-Tevhid" adlı örgüt kurulduğu iddiasıyla 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin inceleme ve araştırmanın tamamlandığı belirtilerek, 251 kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği kaydedildi. 

Karar gerekçesinde de belirtildiği üzere "ortada terör örgütü kurulduğu yönünde delil olmadığı halde" bir kurgu oluşturulduğu ve 2010 yılında soruşturmaya başlandığı, yaklaşık 3 yıl süreyle 251 hedef kişi, toplamda da 2 bin 280 kişinin dinlenildiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve bakanlarının, diğer ülke yetkilileri ile görüşmelerinin kaydedildiği, MİT Müsteşarı'nın kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenilip kaydedildiği, özetle casusluk yapıldığının tespiti üzerine 21 Temmuz tarihli talimatımızla söz konusu Selam-Tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan gerçekte amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verilmiş olup, şu an itibariyle 52 şüphelimiz alınmış, diğer şahısların yakalanmaları ve gözaltına alınmaları devam etmektedir."

Bu arada 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama kararı çıkartılan "casusluk" soruşturmasını İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan'ın yürüttüğü öğrenildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »