Savunma Bakanı'ndan Bahçeli'ye yanıt

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, son günlerde bazı siyasi parti temsilcilerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarını haksız şekilde eleştirdiğini belirtti: "Muhalefet partilerine mensup siyasilerin, devlet geleneği ve hukuki mevzuatın bir gereği olarak, kendilerine cevap verme durumunda olmayan kişilere ve özellikle günlük siyasi tartışmalara konu yapılmaması gereken TSK mensuplarına yönelik, akla, izana ve insafa sığmayan eleştiri ve saldırıları kesinlikle doğru değildir.

26 Şubat 2015 Perşembe 4:52
Savunma Bakanı'ndan Bahçeli'ye yanıt
Bakan Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı siyasi parti  temsilcilerinin Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını haksız bir şekilde  eleştirdiğini, yakışıksız bir üslupla muhatap aldığını belirtti. 
 
"Öncelikle siyasetçinin muhatabı yine siyasetçidir ve siyasetçi olmak  durumundadır" görüşünü paylaşan Yılmaz, şunları kaydetti: "Eğer bir siyasi tarafından uygulanan politikaların siyasi  sorumluluğuna sahip olan hükümete yönelik bir eleştiri getirilecekse, bu eleştiri  hükümete ve ilgili bakana yönelik olmalıdır. Yönetimde sorumluluk, karar alma  mercisinde bulunanlara aittir. Eleştiri yapan siyasetçi, gelecek dönem için  iktidara talip ise farklı bir politika izleyeceğini söyleyebilir ve bu da zaten  muhalefetin asli görevidir. 
 
Ancak, hükümetin aldığı kararları uygulayan devlet bürokrasisini  eleştirmek, bu eleştiriyi de hakaretamiz bir üslupla yapmak, hem hukuka hem  siyasi ahlak ilkelerine aykırıdır. Hükümet yerine bürokratı hedef alan bir  muhalefet, iktidar olma umudunu yitirmiş demektir. Bu muhalefet anlayışından da  bu siyasi üslup seviyesinden de aziz milletimize bir hayır gelmeyeceği  bilinmelidir. Gerçek bu olmasına rağmen, bakan yerine bürokratların veya bakanla  birlikte bürokratların eleştirilmesi en azından siyasi acziyeti göstermektedir." 
 
 "Bu tür beyanları şiddetle kınıyorum" 
 
Yılmaz, üzerine titrenmesi gereken kurumları hedef alan siyaset  tarzının, milletin engin ferasetinden kaçmadığını ve ma'şeri vicdanda mahkum  edildiğini vurgulayarak, "Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal  çıkarlarını gözetme sorumluluğu sadece iktidara ait değildir. Muhalefetten  beklenen, hassasiyet arz eden bu tür durumlarda, milli şuurla hareket etmek  olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, şöyle devam etti: 
 
"Muhalefet partilerine mensup siyasilerin, devlet geleneği ve hukuki  mevzuatın bir gereği olarak, kendilerine cevap verme durumunda olmayan kişilere  ve özellikle günlük siyasi tartışmalara konu yapılmaması gereken TSK mensuplarına  yönelik, akla, izana ve insafa sığmayan eleştiri ve saldırıları kesinlikle doğru  değildir. Her zaman olduğu gibi aziz milletimizin bu konuda da en doğru  değerlendirmeyi yaptığına inanıyor, bu tür beyanları şiddetle kınıyorum. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »