16 Şubat 2019, Cumartesi

Savunmanın yeni ürünleri ihracat için birleşti!

Türk savunma sanayisinde değişen ihtiyaçlara, farklı müşteri taleplerine yanıt vermek için geliştirilen iki yeni ürün, aynı konseptte bir araya getirildi. ASELSAN'ın geliştirdiği yeni silah sistemi Sarp Zafer, Nurol Makina'nın seri üretim aşamasına getirdiği Yörük 4x4'e entegre edildi.

30 Eylül 2018 Pazar 11:52
Savunmanın yeni ürünleri ihracat için birleşti!
Zırhlı kara aracı üreticisi Nurol Makina, Katar'dan aldığı Yörük  siparişlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sipariş kapsamında çeşitli  konfigürasyonlardaki araçlar için farklı donanım ve silah sistemleri  kullanılıyor.

Hava ve kara tehditlerine, asimetrik tehditlere karşı ASELSAN'ın  yaklaşık 20 ülkede kullanılan Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi  ailesinde yer alan çeşitli silah sistemleri, Yörük araçlarına entegre ediliyor.

Söz konusu silah sistemleri arasında ASELSAN'ın müşterileri talepleri  doğrultusunda yakın zamanda geliştirdiği Sarp Zafer de yer alıyor.

Sarp Zafer'le araç içindeki personele, dışarıya çıkmadan silah  sistemini besleme imkanı sağlanacak. Bu konfigürasyonda mühimmat takviyesi zırhlı  aracın dışına çıkılmadan yapılabilecek.

Sarp Zafer, yüksek stabilizasyon performansı, otomatik hedef takip ve  tespit yeteneğiyle kullanıcının hareketli hedefleri kolaylıkla takip  edebilmesini, yüksek vuruş isabetiyle etkisiz hale getirilmesini sağlıyor.

Hedef mesafesi, hedef hız ve rotası, meteorolojik bilgiler ve mühimmat  tipine göre otomatik balistik düzeltme yeteneğine sahip Sarp Zafer, üzerindeki  termal kamera ve gündüz görüş kamerasıyla zorlu çevre koşullarında görev  yapabiliyor.

Yörük tam gaz testte

Nurol Makina, kısa süre önce Yörük 4x4'ü seri üretime hazır hale  getirdi. Temel aracın koruma seviyesi ve donanımları talebe göre  değiştirilebilecek ve farklı ihtiyaçları karşılayabilecek araç konfigürasyonları  elde edilecek.

Katar'dan alınan Yörük siparişi için seri üretim hattı kurulması  çalışmalarını sürdüren şirket, sonrasında Katar'ın ihtiyaçları doğrultusunda  hazırlanan farklı konfigürasyonlardaki araçların teslimatlarına başlayacak.

Yoğun bir test sürecinden geçen Yörük, Türkiye'de mobilite,  kalifikasyon ve patlatma testlerine tabi tutulacak, bu süreç daha sonra Katar'da  devam edecek.

Araçlarda talep doğrultusunda dijital gösterge/kontrol paneli  kullanılacak. Personel dijital göstergeden araca ilişkin bilgileri kolayca takip  edebilecek, Yörük'ün tüm fonksiyonları panel üzerinden kontrol edebilecek.

Yörük, ihtiyaç halinde sürücüsüz şekilde, uzaktan komutayla görev  yapabilecek.

Aracın balistik koruma seviyesi, eklenen ya da çıkarılan zırh  plakalarıyla ihtiyaca göre ayarlanabilecek.


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »