Schengen vizesinde parmak izi şart!

Schengen Anlaşması’nı imzalayan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Türk vatandaşları, yarından başlayarak vize ofisleri ve konsolosluklarda parmak izi vererek vize alabilecek.

25 Eylül 2014 Perşembe 2:14
Schengen vizesinde parmak izi şart!
25 Eylül 2014 tarihi itibariyle, Schengen anlaşmasına bağlı tüm konsolosluklar Vize Bilgi Sistemi’ne (VBS) geçecek. Sistem 2011’den bu yana Kuzey ve Orta Amerika, Karayipler ileAvustralya’da uygulanıyor. Yarından itibaren de Türkiye ve Balkan ülkeleri vize bilgi sistemine dahil edilecek.
Kısa süreli vizeler konusunda veri alışverişine imkan sağlayan merkezi bir veri tabanı olanVBS’nin devreye girmesiyle vize başvuru prosedürleri ve kontrollerin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

5 yıl kullanılacak
Sistemin devreye gireceği 25 Eylül’den itibaren tüm Schengen ülkelerine gitmek isteyenler parmak izi ve dijital fotoğraf verecek. Parmak izi alımı uygulaması daha önce birkaç ülkeyle sınırlıydı.
Vize talep edenlerin parmak izi ve dijital fotoğrafları, vize başvuru formundaki bilgilerle birlikte VBS merkezi veri tabanına kaydedilecek. 5 yıl içerisinde yapılacak müteakip vize başvurularında parmak izleri VBS’deki önceki başvuru dosyasından kopyalanacak. Parmak izi vermek için tekrar tekrar vize ofisine gitmeye gerek kalmayacak.

Önceki vizeler görünecek
VBS sistemi, başvuru sahibi tarafından son beş yıl içinde yapılan tüm Schengen vize başvuruları ile Schengen kararlarını barındıracak. Daha önce alınan vizelerin kanuna uygun bir şekilde kullanıldığı her Schengen terminalinde görünecek. Bu sayede yeni vize alınırken, çoklu giriş talepleri başvuru sahibinin lehine değerlendirilecek.

26 ülkede geçerli
Schengen üyesi Avrupa Birliği ülkeleri Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka,Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg,Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan olarak sıralanıyor.  
AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahil.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »