Seçim gayrimeşru ve Suriye halkının iradesini yansıtmıyor

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, ülkede yapılan seçimi gayrimeşru olarak nitelendirdi.

5 Haziran 2014 Perşembe 7: 0
Seçim gayrimeşru ve Suriye halkının iradesini yansıtmıyor
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan (SMDK) yapılan yazılı açıklamada, Esed rejiminin "bittiği" savunuldu.

Rejimin son safhasında, "katil Esed"in seçimi ezici bir çoğunlukla kazandığı ifade edilen açıklamada, "komik bir tiyatronun sahneye konulduğu" bildirildi.

Seçimin yurt içinde ve dışında bulunan milyonlarca Suriyeli tarafından boykot edildiği kaydedilen açıklamada, öğrenci ve memurların tehdit ve vaadlerle oy kullanmaya zorlandığı iddia edildi.

Muhaliflere verilen desteğin artırılması ve "Cenevre-1" esas alınarak, uluslararası bir çözümü kabul etmesi için rejime baskı yapılması istenen SMDK açıklamasında, "Seçim, gayrimeşru ve Suriye halkının iradesini yansıtmıyor. Suriye halkı özgürlük, adalet ve demokrasi hedeflerine ulaşana kadar devrimine devam edecektir" denildi.

Suriye'de 3 Haziran'da yapılan ancak başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası çevrelerce eleştirilen seçimde, yüzde 88,7'lik oyla Beşşar Esed'in yeniden "Devlet başkanı" seçildiği açıklanmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »