24 Mayıs 2018, Perşembe

Sedef Kabaş: Böyle bir kastım yok

İSTANBUL'da kendi adını taşıyan eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin sahibi, gazeteci, program yapımcısı Sedef Kabaş, sosyal medya üzerinden attığı bir mesaj nedeniyle, ifadesi alınması için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Kabaş buradaki işlemlerinin ardından İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.

31 Aralık 2014 Çarşamba 0:15
Sedef Kabaş: Böyle bir kastım yok
İstanbul'da kendi adını taşıyan eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin sahibi, gazeteci, program yapımcısı Sedef Kabaş'ın twitter'dan paylaştığı "17 Aralık soruşturmasına takipsizlik veren hakimin ismini unutmayın" şeklindeki mesajı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başlatılan soruşturma kapsamında , Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Büro Amirliği ekipleri bugün Kabaş'ın evine giderek, evde arama yaptı. İfadesinin alınması için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen Sedef Kabaş, buradaki işlemlerinin ardından öğleden sonra saat 16.10 sıralarında Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilen adliyeye getirilen Gazeteci Sedef Kabaş, kendilerini görüntüleyen gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna, "17 Aralık süreciyle ilgili attığım bir tweet. Soruşturmanın kapatılmaması gerektiğine inandığımı söyledim" dedi. Gazeteci Kabaş, basın soruşturmalarına bakan Vedat Yiğit'e ifade verecek.

'BÖYLE BİR KASTIM YOK'

Sedef Kabaş’ın Avukatı Hasan Kılıç, Kabaş’ın ‘terör görevi yapan birimleri hedef göstermek suçlamasıyla adliyeye sevk edildiğini söyledi. Kabaş’ın ifadesinde suçlamaları kabul etmediği ve “böyle bir kastım yok” dediği öğrenildi.
Sedef Kabaş nezdinde, ifade özgürlüğüne destek vermek için emniyete geldiğini belirten Şafak Pavey, şunları söyledi:
 “Biraz önce de ifadesi alındı ve tamamlandı. Savcının çok esrarengiz ısrarlarıyla şu anda adliyeye sevk edilecek birazdan. Polis devletinin hileli uygulamalarından bir tanesi ile karşı karşıyayız. Savcılığın bu ısrarını da anlamak mümkün değil. Adliyeye sevk edildikten sonra ne olacağını da yakından takip edeceğiz elbette. İfade özgürlüğüne destek için buradayım ama, kendisiyle konuşmamızda içeride Sedef Kabaş’ın şöyle bir ifadesi de oldu: ‘Acaba ben burada ifade verirken Reza Zarrap da yılbaşı tatilini nerede geçirmeyi düşünüyor?’ diye bir mesajı da oldu, onu da iletmek isterim. Hırsızlar dışarıdayken ülkesini düşünen, kafasını ülkesi için yoran insanların tutuklanması herhalde sözde özgürlükçü Davutoğlu’nun Türkiye’sine çok iyi örnek oluyor, diye düşünüyorum. Polis nezaretinde adliyeye götürülecek. Bir gazetecinin de bu kadar yetersiz ve dayanaksız bir tehdit konusunda savcılığa sevk edilmesini gerçekten anlamak mümkün değil. Dediğim gibi, sözde özgürlükçü Davutoğlu’nu Türkiyesi bu olsa gerek. Anlamak mümkün değil, olacak iş değil. Hırsızlar dışarıdayken ülkesini düşünen ve bu konuda kafa yoran insanların tutuklanması ve bir gazetecinin bu hale getirilmesi inanılmaz. Yani sadece akıl almaz bir iş olduğunu düşünüyorum. İfade özgürlüğüne destek için elbette Sedef Kabaş nezdinde bütün bu olayı takip edeceğiz.”

HUKUKA AYKIRI

Şafak Pavey, ‘Suçlama nedir?’ sorusunu, “İçinde hiçbir hakaret içeriği olmamasına rağmen ve dosyayı kapatan bir savcıyı işaret eden tweeti zaten kendisinin attığını söylüyor Sedef Kabaş. Bu konuda zaten bilgisayarına el konulması, çocuğunun tablet bilgisayarına el konulması da inanılmaz uygulamalar. O yüzden bütün hepsi hukuka aykırı olarak devam ediyor. Dediğim gibi polis devleti uygulamalarının hileli bir adımıyla bir kere daha karşı karşıyayız” diye yanıtladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »