Şehit olan kardeşlerim var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Soma'daki maden kazasıyla ilgili "Şehit olan kardeşlerim var ama rakamlarla ilgili bilgi veremem. Yeraltına şu an temiz hava veriliyor" dedi.

14 Mayıs 2014 Çarşamba 3:15
Şehit olan kardeşlerim var
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan yangına ilişkin yaptığı açıklamada,  trafonun patlamasıyla yeraltında çıkan yangından dolayı önemli bir sıkıntı olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve Soma'ya gideceğini ifade eden Yıldız, AFAD, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Soma'da bulunan 2 büyük kurtarma ekibinin bu olayla ilgili görevlendirildiğini belirtti. Yıldız, şöyle konuştu:

"Ümit ediyorum ki çok büyük bir sıkıntı çıkmaz ama şu ana kadar şehit olan işçi kardeşlerim var. O yüzden çok detaylı bilgi vermeden direkt geçiyorum. Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu.

Kurtarma ekipleri bu işlerde uzmanlar. Nerede, ne yapacaklarını biliyorlar. İlk anda yeraltına temiz hava verilmesi önemliydi. Şu anda tahliye havası, temiz hava vermeye çevrildi. Yangın olmayan bölümlerle ilgili temiz hava veriliyor. Detaylı bilgiyi Soma'da açıklayacağım.

Şu anda 'ihmaldi, değildi', bu konularla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'le de konuştum. Bunların denetimleri, teftişleri, her şeyleri onlar sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Diğer bütün meseleler sonradan gelecektir." 

Bakan Yıldız, ölü ve yaralı sayısına ilişkin sorulara karşılık, şu anda verilecek rakamların yanıltıcı olacağını belirtti.

Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın bölgeye gitmesinin söz konusu olmadığını, Erdoğan'ın talimatıyla Soma'ya gideceğini ve daha sonra kendisini bilgilendireceğini kaydetti.

AK Parti'li Yurttaş: 3 işçi öldü 

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, madende çıkan yangında ilk etapta kendisine 20 işçinin öldüğü bilgisinin geldiğini ancak bunun yanlış olduğunu öğrendiğini belirterek, şu anda ölü sayısının 3 olduğunu söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »