23 Mayıs 2018, Çarşamba

Şehzade Mustafa neden idam edildi?

Uzun süredir gündemde kalan Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Mustafa’nın sonu belli, idam edilecek. Peki, Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğlu Şehzade Mustafa neden idam edildi?

4 Ocak 2013 Cuma 18:43
Şehzade Mustafa neden idam edildi?

GAZETE5.COM / DETAY HABER

Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerinin ardından başlayan Muhteşem Yüzyıl tartışmaları, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın dün yaptığı ‘Biz padişahlar üzerinden ecdadımız diye gidersek çocuklarımıza çok mahcup da olabiliriz’ sözleriyle Başbakan Erdoğan’ın tersi açıklamalar yaparak tartışmaya katılırken; kafaları da karıştırmıştı.

Muhteşem Yüzyıl, Başbakan Erdoğan’ın takdirini toplamak için saçını kapatıp; namaz kılsa da yine tartışmaların ortasında kaldı. Peki, televizyon dünyasını sallayan o dönemde; Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan’dan olma oğlu Şehzade Mustafa neden idam edildi?

Şehzade öyle şeyler yapar ki, babası Sultan Süleyman, tahtı üvey kardeşlerinden (Bayezid, Cihangir ve Selim) kapmak için, Şehzade Mustafa’nın bir isyan hazırlığında olduğuna, hatta bunun için İran Şahı Tahmasb’la gizli ittifak kurduğuna inanmıştır. Bu inancını pekiştiren delilleri dönemin Şeyhülislamı Ebussuud Efendi’ye aktaran Kanuni, ondan idam fetvası istedi. Şehzade Mustafa, bu fetva ile idam edildi. Şehzade Mustafa’nın idamı yüksek mahkeme kararı ile gerçekleşti.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
13113_s.jpg 13116_s.jpg 13117_s.jpg
Çok tıklanıyorlar Google ofisleri Sizler için seçtik

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »