Selahattin Demirtaş stratejisini açıkladı

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş seçim vizyonunu bugün İstanbul'da açıkladı.

15 Temmuz 2014 Salı 19:20
Selahattin Demirtaş stratejisini açıkladı
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin  Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde izleyeceği yol haritası ve kampanya boyunca sürdüreceği çalışmalara ilişkin Şişli Kent Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek, "Yeni Yaşam Çağrısı" belgesini açıkladı.

Salona, Gezi olayları sürecinde bestelenen ve seçim kampanyası için Demirtaş'a uyarlanan "Tencere Tava" şarkısı ve alkışlar eşliğinde giren Demirtaş, devetlilerle tek tek tokalaştı. Toplantının soru-cevap kısmında Demirtaş'ın gösterdiği performans dikkatleri çekti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, yanıtlarıyla salondakileri kahkaya boğdu.
 

"BAĞLAMADAN BAŞKA BİR ŞEY ÇALMIYOR"


Selahattin Demirtaş'ın seçim sloganı " Bir Cumhurbaşkanı Düşünün " başlığını taşıyor. Bu başlık altında Demirtaş'ın özellikleri sıralanıyor. En dikkat çeken slogan, "Bir Cumhurbaşkanı düşünün bağlamadan başka bir şey çalmıyor"

Bu sloganla ilgili bir soru üzerine Demirtaş, "Bağlamadan başka enstrümanlar da çalıyorum fakat halkın umudunu, parasını çalmıyorum" yanıtını verdi.
 

"ALLAH YARDIMCISI OLSUN"


"Seçilmeniz durumunda Başbakan Erdoğan'la çalışabilecek misiniz?" sorusuna ise Demirtaş, "Ben seçilirsem Allah Erdoğan'ın yardımcısı olsun. Demokrasiyi öğrenecek. Başkalarının haklarına, fikirlerine saygıyı öğrenecek. Öyle "kalk gidelim" diyemeyecek" sözleriyle yanıtladı.
 

"BİR CUMHURBAŞKANI DÜŞÜNÜN..."


Demirtaş'ın diğer seçim sloganları da şöyle:
Bir Cumhurbaşkanı düşünün Demokratik Değişim , Barışçı Türkiye.
Bir Cumhurbaşkanı Düşünün Ayrımcılık yapmıyor.
Birleştiriyor, barıştırıyor. Bir Cumhurbaşkanı Düşünün Herkese Demokrat"
 

TÜRKÇE SEÇİM ŞARKISI


Bugünkü toplantıda Demirtaş'ın seçim şarkısı da ilk kez çalındı. "Gel Demirtaş" ismini taşıyan Türkçe şarkı, " Artık yeni şeyler söylemek lazım. Gel Demirtaş Demirtaş... Amman aman bıktık valla, zamanı geldi, artık yetti. Gel Demirtaş, Demirtaş" sözlerini taşıyor.

Demirtaş'ın BDP Genel Başkanı olduğu dönemde seçim şarkıları daha çok Kürtçe'ydi.
 

GEZİ PARKI'NDA FOTOĞRAF


BDP-HDP çizgisinin Cumhurbaşkanı Adaşı Selahattin Demirtaş amatör olarak bağlama çalıp türkü söylüyor. Demirtaş'ın kampanya fotoğrafları arasında Gezi Parkı'nda bir bank üzerinde otururken çekilmiş fotoğrafı da yer alıyor.
 

"YENİ YAŞAM ÇAĞRISI" BELGESİ

Selahattin Demirtaş, bugün söyleyeceği hiçbir sözü ilk defa ve son defa söylemiş olmayacağını belirterek, Türkiye'nin siyasi atmosferinin bu kadar karartıcı, umutsuzluğun, karamsarlığın bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, ısrarla ve inançla barışa ve kardeşliğe dair söylenmesi gerekenleri söylemeye devam ettiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından seçildiğini, ancak demokratik bir seçim olmadığını savunan Demirtaş, halkın önüne yeteri kadar seçenek çıkmadığını, aday belirleme süreçlerinin maalesef demokratik olmadığını söyledi.

Selahattin Demirtaş, halkın da inisiyatifiyle istediği kişiyi aday gösterebilmesi gerektiğini ifade ederek, adayları asillerin gösterebilmesi gerektiğini, bunun büyük bir eksiklik olduğunu anlattı.
 

KADIN ADAY EKSİKLİĞİ


Kadın aday olmamasının ikinci bir eksiklik olduğunu dile getiren Demirtaş, "Kadın özgürlük anlayışını ve çizgisini herhalde temsil etme onuru, görevi yine bana düşecek. Kadın özgürlüğünü bu seçim kampanyasına yansıtmaya çalışacağız. Budan sonraki süreçlerde, bir daha ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kadın adayın çokluğuyla çok daha güzel ve demokratik bir seçim yaşayacağız" diye konuştu.

"Antidemokratik aday belirleme süreçleri içerisinde AK Parti'nin adayını bir kişinin belirlediğini" aktaran Demirtaş, şöyle devam etti:

"Çatı adayda, katılım oranı daha yüksek, AKP'den yüzde yüz daha fazla. İki kişi belirledi. Kendi adayımızı belirlerken, Nnasıl bir cumurbaşkanı, nasıl bir aday istiyoruz' tartışması üzerinden isme doğru gittik. Önce ismi belirlemedik. Onbinlerce kadının, erkeğin, gencin layıkıyla bu temsiliyeti yerine getirebilme görevi bana verildi. Bu görev aşkıyla bu bilinçle sizlerle buradayım. Destek veren, eleştiren her kim varsa onların ortak ilkelerini, düşüncelerini savunma adına bugün karşınızdayım."
 

HAZİNE YARDIMI


Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, seçim yarışının antidemokratik işlediğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hazine'den yardım alan ve almayan partiler var. Diğer adayları destekleyen partiler, hazineden yardım alarak bu kampanyayı yürütüyor. Türkiye'nin emekçileri, ezilenleri, yoksulları, Lazları, Gürcüleri, Kürtleri... Yok sayılmış, ötekileştirilmiş bütün kimlikleriyle beraber Hazine yardımı olmasa da hazine gibi gönüllülerimizle bu kampanyayı yürüteceğimize inandığımız için çok daha büyük heyacan ve sevinçle bir halk kampanyası şeklinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şu ana kadar Ekmel beyin bize gönderdiği bin lirayı bir kenara bırakırsak, kampanyamıza halkın her kesiminden ilgi olduğunu görüyoruz. İşveren de işçi de sanatçı da köylü de öğrenci de cebindeki bir kuruş, bir lirayla kampanyaya katkı sağlamaya çalışıyor."

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »