25 Haziran 2018, Pazartesi

Selahattin Demirtaş'ın BDP Grup Toplantısı konuşması 18 Haziran

Partisinin Grup Toplantısı'nda konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleri ile ilgili çıkışlarını eleştirdi. 'Dış güçler' ve 'Faiz lobisi' tartışmalarına değinen Selahattin Demirtaş, “Madem Türkiye'yi bu kadar etkileme gücüne sahipler, çözüm sürecini nasıl götüreceğiz? Başbakansın saygı duyuyoruz. Nimet de değilsin, kendini fasulyeden sayma” dedi.

18 Haziran 2013 Salı 23:20
Selahattin Demirtaş'ın BDP Grup Toplantısı konuşması 18 Haziran
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Grup Toplantısı'nda Gezi Parkı eylemlerine değindi. Eylemlerin arkasında 'dış güçler' ve 'faiz lobisi' olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan'a yanıt veren Selahattin Demirtaş  Başbakan'ın yaşananların faiz lobisiyle alakası olmadığını çok iyi bildiğini ifade etti. 

'SOĞAN SATARAK MI VERGİ REKORTMENİ OLDULAR'


İktidarın sokaktakileri anlamaktan uzak olduğunu savunan Selahattin Demirtaş, şöyle devam etti:

"Hala dış güçlerden, faiz lobisinden bahsediyor. Madem dış güçler var bunların arkasında, git Washington'da, Brüksel'de miting yap. Bu halk hareketi ve halkın karşısına halkı çıkarmak istiyorsun. Bunların faiz lobisiyle alakası olmadığını çok iyi biliyorsun. Bankalar, soğan satarak mı vergi rekortmeni oluyor? Faizle. Bu sistemi yaratan, bu sisteme dayanan sensin. Halkın öfkesini anlamaya çalış, saygı duy. 'Anladık, yanlış yaptık, bir daha yapmayacağız' de. Kitaplar dolusu konuşuyor, bir tane buna benzer cümle yok. Konuşmasının yarısı yalan. Halk hareketini ortadan kaldırmaya çalışıyor.

'KENDİNİ FASULYEDEN SAYMA'


Madem faiz lobisi, dış güçler Türkiye'yi bu kadar etkileme gücüne sahip, biz bu çözüm sürecini nasıl götüreceğiz? Allah korusun, faiz lobisi, dış güçler buna da müdahale etmez mi? Demek ki dış güçler, faiz lobisi iradeyi teslim almış. Hani sen güçlü başbakandın? Başbakansın saygı duyuyoruz, o kadar. Nimet de değilsin, kendini fasulyeden sayma. Halkı dinlersen büyük lider olursun. Copla, panzerle ayakta kalmaya çalışan lider görüntüsü içindesin. Bundan hazzediyorsan, bu senin için uygun stratejik taktikse bilemeyiz ama Türkiye'nin gidişi bu haliyle iyi olmayacak."

“ULUDERE UNUTULUR HESABI İÇİNDELER”


Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin, Uludere soruşturmasında görevsizlik kararı verdiğini belirten Demirtaş, "Dalga geçer gibi. Velev ki görevsizsiniz, bunu anlamak için 18 ay beklemeniz mi gerekiyordu 'Dosyayı top gibi çevireceğiz, Uyuşmazlık Mahkemesine gitsin birkaç yıl da buralarda dolaşsın. Unutulur' hesabı içindeler" dedi.

Başbakan Erdoğan'dan başlayarak, yukarıdan aşağıya askeri ve sivil yetkililerin sorumlu olduğunu savunan Demirtaş, "Adaletiniz de batsın, hukukunuz da batsın, vicdanınız da batsın" dedi.

Gezi Parkı eylemlerine katılan herkesin yanında olduklarını belirten Demirtaş, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

'KALDIR BARAJI SANDIKTA GÖRÜŞELİM'


KCK ana davasındaki tutuklulukların üzerinden 4 yıl 2 ay geçtiğini ve 98 tutukludan 2 kişinin tahliye edildiğini anlatan Demirtaş, şunları söyledi:

“Dün gece saatlerine kadar bekledik, 98 kişiden lütfen 2 kişiyi tahliye etmişler. Demokratik siyasetin kanalları açık olmadıkça, insanlar düşüncelerini korkmadan söyleyecek duruma gelmedikçe 'siyaset imkanı var' demeyeceğiz.

Bir tarafta devletin bütün imkanlarıyla, otobüsüyle, gemisiyle, treniyle, parasıyla, puluyla, televizyonuyla miting yapacaksın, Türkiye'nin her yerinden özel uçaklarla kitleleri taşıyacaksın, eşantiyon dağıtacaksın, bu senin hakkın olacak; öbür tarafta Gezi Parkı'na çadır koyanlara tankla, topla, panzerle saldıracaksın. Sandıkta görüşelim… Kaldır barajı görüşelim.

İfade özgürlüğü, gösteri, miting hakkı olmadan, seçim barajı düşmeden, bütün partilere Hazine yardımı olmadan, basın özgür olmadan demokratik siyaset kandırmacadır, yalandır. Sıra sende, haydi konuşsun siyaset. Sokağa çıkmış gençlere bile bu kadar kanunsuz davranırken hangi demokratik siyaset hakkından söz edeceksin.”

'SEN NEYİN BAŞISIN?'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’la ilgili sözlerine de tepki gösteren Demirtaş, “Öcalan ile müzakere yürüteceksin, çıkıp kürsüden de terörist başı, bölücü başı diyeceksin. Sen neyin başısın? Bu dil, bu üslup barış getirebilir mi?" dedi.

'CHP'NİN BAŞI ZORLA KAPATILMIŞ HALİ'


BDP Eşbaşkanı Demirtaş, "Yıllardır statüko neyse, 10 yıldır AKP aynısını devralmış durumda. CHP'nin başı zorla kapatılmış halidir AKP" dedi.

'FAŞİZAN SİSTEM'


Türkiye’de henüz demokrasi olmadığını ifade eden Demirtaş, "Kendisi demokrasinin savunucusu, son kalesi, sokakta muhalefet eden herkes demokrasi düşmanı. Daha Türkiye'de demokrasi oluşmadı ki sen onu temsil edesin. Şu anda temsil ettiğin sistem faşizan sistemdir. Ya bu sistemi değiştirmek için elini taşın altına koyarsın, ya da faşizan sistemin temsilcisi olarak, bugüne kadar o sistemin temsilcilerinin başına ne gelmişse devrilip gidersin" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »