26 Eylül 2018, Çarşamba

Selçuk Üniversitesi, Azerbaycan'da El Dokumaları Kongresi'ne katıldı

Selçuk Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanlığı, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilen, "4. Uluslararası Türk El Dokumaları ve Gelenekli Sanatlar Kongresi-Sanat Etkinlikleri"ne katıldı.

16 Ekim 2012 Salı 19:37
Selçuk Üniversitesi, Azerbaycan'da El Dokumaları Kongresi'ne katıldı

10 oturumda 50 bildirinin sunulduğu kongrede, Selçuklular döneminde halıcılığın önemine değinildi.

Kongrenin açılışında söz alan Azerbaycan Tarih Müzesi Direktörü Naile Velihanlı, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti belirterek, iki kardeş ülkenin bu tür iş birliklerini artırması gerektiğini kaydetti.

Velihanlı ayrıca Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel'e de etkinliğe destekleri nedeniyle teşekkürlerini göndererek, kendisine iletilmek üzere plaket sundu.

Kongre Genel Sekreteri, Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Elemanı Ahmet Aytaç ise Selçuklu halılarının başkentinden, Selçuklu payitahtı Konya'dan selam getirdiklerini belirterek, "İki devlet tek millet olduğumuz Oğuz boylu Azerbaycan Türkleri ile böylesi önemli bir çalışmayı gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Kongremizi 3 yıldır Konya'da gerçekleştiriyorduk. Bu yıl 4'üncüsünü Bakü'de gerçekleştirmek istedik. Halı tarihinde Selçuklu halıları Türk el dokumacılığının altın çağını oluşturur. Dünya tarihinde bugün bile örnek gösterilen, en değerli halılar Selçuklular döneminde dokunmuştur. Selçuklular bugüne kadar bu yönüyle pek ön plana çıkmadı ancak biz buna vurgu yapmak istiyoruz" dedi.

Panelin ardından Selçuklu halılarından oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi. Kongre kapsamında konuklar, Gobustan Açık Hava Müzesi, İnce Sanatlar Müzesi ve Halk Tatbiki Sanatlar ve Haçla Müzesi'ni gezerek incelemeler yaptı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »