21 Mayıs 2018, Pazartesi

Selzedeler için yapılan afet konutlarında bir yıldır su yok

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde TOKİ’nin sel felaketinden etkilenenler için yaptırdığı 20 bloktan oluşan 388 afet konutunda bir yıldan bu yana musluklardan su akmaması nedeniyle, selzedeler her gün bir kilometre uzaklıktaki dağdan evlerine su taşıyor.

2 Ekim 2014 Perşembe 21:20
Selzedeler için yapılan afet konutlarında bir yıldır su yok
Konutların su ve kanalizasyon bağlantıları yapılmadı
Doğubayazıt Devlet Hastanesi yanındaki Yılanlı Köyü’nde 2010 yılındaki selden zarar gören 388 aile için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen konutlar geçtiğimiz yıl hak sahiplerine teslim edildi. Ancak afet konutlarının içme suyu ve kanalizasyon bağlantısı yapılmadı.

Her gün bir kilometre yürüyerek bidonlarla dağdan su getirdiklerini anlatan selzedelere göre, ne Ağrı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ne İl Özel İdaresi ne de Doğubayazıt Belediyesi sorunlarıyla ilgilendi.

‘Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk’
Afet konutlarından yaşayan yurttaşlardan Yusuf Savaş, “Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk. Buraya bir yıldan fazla bir süre önce yerleştik. Fakat o günden bu güne kanalizasyon, elektrik ve özellikle su sorunumuz var” diye konuştu.

Sorunun çözümü için başbakan ve bakanlara mektup gönderdiklerini, defalarca Doğubayazıt Kaymakamı’na gittiklerini aktaran Savaş, bir damla su için her gün çile çektiklerini söyledi.

Havaların soğumasıyla sıkıntılarının da ikiye katlandığını, su olmadığı için kaloriferlerin de yanmayacağını anlatan Gülcan Demir ise, “Su olmadığı için çocuklarımız banyo yapamıyor ve neredeyse bitlenecekler. Devlet konutları yaptı ama su getirmeyi unuttu” dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »