24 Mayıs 2018, Perşembe

Serdar Tatlı: 'Beşiktaş maçında Kural hatası var'

Hakem hocası Serdar Tatlı, Beşiktaş-Rize maçındaki Hüseyin Göçek'in skandal kararlarını yorumladı.

17 Eylül 2014 Çarşamba 19: 8
Serdar Tatlı: 'Beşiktaş maçında Kural hatası var'
Merkez Hakem Kurulu, özellikle hakemlere verilen eğitimlerle övünerek hakemlerin çok yeterli eğitildiğini, Avrupa düzeyinde, hatta hatta Avrupa’da birçok ülkeden daha önde olduğunu savunuyor. Yaklaşık 10 yıla yakın bir süredir bir iki başkan değişikliği dışında bu MHK işbaşında. Zekeriya Alp da 3 yıldır başkan. Hatta bu MHK’ye destek olmak açısından hakem izleme, yetiştirme adı altında dört kişilik ilave isimleri de bu kadronun içerisine sezon öncesinde katıldı. ‘Hakemlerimiz, çok  başarılı, çok iyi eğitim alıyorlar’ diye her zaman açıklamalarda bulunan MHK Başkanı’na soruyorum. Beşiktaş-Çaykur Rize maçında Hüseyin Göçek’in, yönetimi nasıldı? Verdiğiniz eğitimlere uygun kararlar verip, yönetim sergileyebildi mi? Ceza alanı içerisinde Ali Adnan’ın, Gökhan Töre’nin ayağına yaptığı darbe ya da ikinci yarıda Giray’ın yine Töre’nin üstüne sıçradığı pozisyonlar ortada! Bunları yorum olarak kabul edelim...

Kararlarda tutarsızlık var
Hemen söyleyelim topla oynama düşüncesi olmadan rakibin üzerine sıçramak direkt serbest vuruşu gerektirir. Verilmeyen penaltılar için sana göre, bana göre ‘Hakem niye verdi, niye vermedi’ diyerek üzerinde durmayalım.  Ancak Kağan Söylemezgiller’in, Mustafa Pektemek’i arkasından sarılarak formasından çekip umut vaad eden atağı engellemesine ve yine Deniz Kadah’ın, Veli’yi arkadan çekmesinde sarı kart gösterilmemesinin açıklaması ne? FIFA bu tip pozisyonlarda sarı kart gösterilmesini kaldırdı mı? Kaldırdıysa oyun kurallarından neden çıkartmadı? Yok kaldırmadıysa Hüseyin Göçek, aynı benzer iki pozisyonda Rizeli futbolculara sarı kartını neden göstermedi?

Kart yanlış isme gösterildi
Oyun kurallarında der ki, birden fazla oyuncu aynı anda ihlal yaparsa hepsine kart gösterilmesi gerekir. Şimdi bir kez daha soruyorum 90+2’de Atiba, Kağan’dan sıyrıldıktan sonra yerde kaldı. Hakem, avantaj uyguladı. Veli, topla ilerlerken Deniz, arkasından formasını tutup çekti. Hüseyin Göçek de Kağan’a sarı kart gösterdi. Madem avantaj uyguladın, iki oyuncu ihlal yaptı neden ikisine ayrı ayrı kart göstermedin? Eğer sadece Deniz’in Veli’yi tutmasına sarı kart gösterdiysen yanlış oyuncuya kart gösterdin demektir. Bu da kural hatası yapılmış anlamına gelir. Çünkü Kağan, Deniz’in Veli’yi çektiği pozisyon içerisinde yok. Eğer Kağan’a Atiba’ya yaptığı hareketten dolayı kart gösterdiysen Deniz’e niye kart yok?
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »