Servisler kalkıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 25 alanda geniş kapsamlı dönüşüm öngören programın ilk 9 maddesini bugün paylaştı. Eylemler planları arasında dikkat çeken maddeler var.Plana göre; 2018 yılına kadar metro, tren gibi raylı sistem hattındaki okul, üniversite, işyeri servisleri kaldırılacak.

7 Kasım 2014 Cuma 3:53
Servisler kalkıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni ekonomi paketinde yer alan öncelikli dönüşüm programlarını açıkladı.
 
Eylem planları ve sektörel dönüşüm programlarının bir temenni olmadığını öncelikle dile getiren Başbakan Davutoğlu, ''Bizim söz verip de yapmadığımız temenni düzeyinde bıraktığımız hiç bir taahhüdümüz olmamıştır" şeklinde konuştu.
 
2018 SONUNA KADAR HEDEF...
 
Davutoğlu programla ilgili olarak , "Hedefimiz, bu sektörel dönüşüm programlarıyla 2018 sonuna kadar yani 4 yıl içinde, GSYH'yi 1,3 trilyon dolara, cari açığı yüzde 5,2'ye çekmek, işsizlik oranını da yüzde 7 civarına indirmektir" dedi.


SERVİSLER KALKIYOR
 
- Servis araçları kapasite, güzergah ve araç teknolojileri yeniden değerlendirilecek. Raylı sistem hattı üzerinde bulunan iş yerleri, üniversite ve okul servisleri kaldırılacak. Servisi kullananlara ücretsiz ya da düşük fiyattan ulaşım kartı verilecek.
 
Şehir merkezlerine ücretli giriş
 
- Büyükşehirlerde kent merkezine girişi ücretlendiren pilot AUS sistemi hayata geçirilecek.
- Raylı sistemlerde otopark zorunlu olacak ve ulaşım ücreti ile otopark ücreti ilişkilendirilecek.
- Kentin prestij noktaları ya da tarihi özelliği olan alanlar araç trafiğine tamamen veya kısmen kapatılacak.
- Bisiklet yolları yaygınlaştırılacak. Bisikletlerin otobüs ve raylı toplu taşıma uygulamalarında taşınmaları sağlanacak. Yaya ulaşımı kesintisiz hale getirilecek.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »