Sezgi için adalet: 7 yıl sonra flaş karar!

Antalya’da 2009 yılında uyuşturucu madde verilip tecavüze edildiği belirlenen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın ölümüyle ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında tutuklama kararı verildi.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 18: 8
Sezgi için adalet: 7 yıl sonra flaş karar!
Antalya'da 7 yıl önce 16  yaşındaki Sezgi Kırıt'ın tecavüz edilerek öldürülmesine ilişkin haklarında dava  açılan sanıkların yargılanmasına başlandı. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan tutuklu  Mehmet Mutlu Kurtlar, tutuksuz sanıklar Osman Küçük ve Emine Karpi ile maktulün  annesi Hanife, babası Sinan ve kız kardeşi Sevgi Kırıt katıldı.
Duruşmada müşteki avukatı Sibel Önder, Kadın ve Demokrasi Derneği  (KADEM), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Antalya Barosu Çocuk Hakları  Merkezi avukatları başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu yetkilileri de  izleyici olarak hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanıklardan Küçük, maktulle bir arkadaşı  vasıtasıyla internetten tanışıp yazışmaya başladığını belirterek, Kırıt'ın  kendisini 22 yaşında "Sevgi" olarak tanıttığını savundu. Olay günü de maktulle yazışmaya devam ettiğini anlatan Küçük,  "İnternette konuşmaya devam ederken benden uyuşturucu bulmamı istedi. Ben de bir  arkadaşımdan esrar aldım. Saat 19.30 gibi kızı Real Kavşağı üst geçidinde yol  kenarında beklerken motorsikletle aldım. Motorda giderken kız bana evden  kaçtığını ve eve gitmek istemediğini söyledi." şeklinde konuştu. Küçük, arkadaşı "Ali Karpi"yi arayarak bir kız arkadaşıyla evini  kullanmak için izin istediğini kaydederek, Karpi'nin de bunu kabul ettiğini öne  sürdü. 

Ali Karpi'nin evinde kendisi ve Sezgi Kırıt dışında 4 kişinin daha  bulunduğunu iddia eden Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:    "Evde Emine Karpi, Mehmet Mutlu Kurtlar, Ali Karpi ve yaşlı bir teyze  vardı, yani toplamda 6 kişi vardık. Evde oturup ben Sezgi, Ali ve Mehmet Mutlu  alkol aldık. Sezgi birkaç yudum bira içti. Sessiz durduğu için Ali Karpi, kızdan  pek hoşlanmadığını söyledi. Sezgi'nin suratı hep asıktı. 1-2 saat kadar  oturduktan sonra Sezgi ile yan odaya geçtik. Kızla aramızda yakınlaşma oldu odada  ve kendi isteğiyle Sezgi ile birlikte oldum. Daha sonra yattık ve sabah işe geç  kalmamak için kalktım, gittim."

 Kırıt'ın öldüğü haberini kendisini arayan Ali Karpi'den öğrendiğini  iddia eden Küçük, bunun üzerine iş yerinden bir arkadaşıyla evine gittiğini,  yatağın her yerinin derli toplu olduğunu ve öğrendiği kadarıyla da Emine  Karpi'nin kızın cesedini bezle sildiğini savundu.Küçük, olayla ilgili polisi aramak istediğini fakat başka suçtan  aranması bulunan Mehmet Mutlu Kurtlar tarafından tehditle engellendiğini iddia  etti.

 Bunun üzerine kızın cesedini valize koyduklarını ve kiraladıkları  arabayla Isparta yoluna gittiklerini anlatan Küçük, şöyle konuştu: "Arabada sadece Ali Karpi ve ben vardım. Isparta'da bir göl yakınına  geldik. Ali, kızı gömmek istedi ama gönlüm razı gelmedi. Cesedi valizden  çıkardık, elimdeki maketle kızın üzerindeki kıyafetleri kesip çıkardım, saç ve  DNA izi kalmasın diye. Daha sonra kızı boş bir alana atarak uzaklaştık."

Mahkeme heyeti başkanının, Adli Tıp Kurumu raporu sonucunda, cesedin  üzerinde darp ve kırık bulguları bulunduğunu sorması üzerine sanık Küçük, maktulü  hiçbir şekilde darbetmediklerini, vücudundaki izler ve kırıklar hakkında  bilgisinin olmadığını öne sürdü.

'PARMAK İZİ KALMAMASI İÇİN CESEDİNİ BEZLE SİLDİM'

 Diğer tutuksuz sanık Emine Karpi ise sanık Osman Küçük'ü kardeşi Ali  Karpi aracılığıyla tanıdığını belirterek, olay günü evde uyuduğu için kızın eve  getirilişini hatırlamadığını söyledi. Karpi, bir ara uykudan kalktığında evin salonunda kardeşi Ali Karpi ve  oğlu Mehmet Mutlu Kurtlar ile Osman Küçük ve Sezgi Kırıt'ın oturduğunu gördüğünü  ifade etti. Olay sabahı maktulün yattığı odaya gittiğini ve kendisini kahvaltıya  çağırmak istediğini savunan Karpi, "Kızın yattığı odaya gittim, seslendim,  duymadı, dürttüm, yine tepki vermedi. Vücuduna dokundum, buz gibiydi. Kalbine  falan baktım ve kızın öldüğünü anladım, hemen kardeşime haber verdim." dedi. Mahkeme başkanının cesede duş aldırıp aldırmadığını sorması üzerine  Karpi, kızı banyoda yıkamadığını, sadece vücudunda dokunmadan dolayı parmak  izinin kalmaması için bezle sildiğini anlattı. İfadelerin ardından mahkeme ara karar verdi .

ÜÇ KİŞİ İÇİN TUTUKLAMA KARARI 

Mahkeme  Antalya’da 2009 yılında uyuşturucu madde verilip tecavüz edilkten sonra öldürüldüğü belirlenen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın ölümüyle ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında, tutuklama kararı verildi. Karar salondakiler tarafından alkışlandı.

'GÜN SEZGİ GÜNÜ'

Sezgi Kırıt'ın ailesinin avukatlığını yapan Sibel Önder, duruşma çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünün "Sezgi'nin günü" olduğunu söyledi. Duruşmanın ilk celsesinin tamamlandığını belirten Önder, "Mahkeme heyeti derneklere de müdafilik yönünden karar verdi. En sevindirici haber de 3 sanığın da tutuklanmalarına karar verilmiş olması. Çok mutluyum, artık Sezgi'nin çok ciddi bir sesi var." dedi.

Bu cinayete bir başlık koyamadığını ifade eden Önder, "adam olduğunu düşünen erkeklerin insanlıktan çıkıp canavara dönüşünü" anlatmak istediğini dile getirdi.

Önder, gazetelerde üçüncü sayfa haberi olan ve gündemden hızla düşen kadın cinayetlerinin önüne geçebilmek ve cezai yaptırımların ses getirici olması açısından hukuki mücadelelerin, artık hep 15 yaşında kalacak Sezgi ve tüm kadınlar için daha hızlı yol almasını istediklerini vurguladı. Kadınlar tek yürek olsa bile adaletin onlara yardım etmesi gerektiğini ifade eden Önder şöyle konuştu: "Benim 7 yıllık savaşım bugün ses getirdi. Bu süreci tamamladıktan sonra iddianame hazırlanana kadar süreçte sayın savcımız Murat Kaya'ya teşekkürü bir borç biliyorum. Destek olan bütün derneklere ve platformlara teşekkür ediyorum. Sezgi artık biziz." diye konuştu. Tutuklama kararının aileyi mutlu ettiğini aktaran Önder, ailenin artık kızlarının ruhunun rahat olduğundan emin olduklarını belirtti. Önder, "Adalet yerini buluyor. Önemli olan da buydu. 7 yıllık savaşımız sonuç verdi." dedi. Daha dinlenecek tanıklar olduğuna da işaret eden Önder, tanıkların tesir altına alınması, delillerin yok edilmesi ve sanıkların kaçma ihtimali göz önünde bulundurularak sanıkların bundan sonraki duruşmalara tutuklu olarak geleceklerini söyledi. Önder, 9 Eylül'e ertelenen duruşmada bir karar çıkmasını beklediklerini kaydetti. Önder, basın açıklamasının ardından konuyu gündeme getiren gazeteci Ayşe Arman'ı telefonla arayarak sanıkların tutuklandığı haberini verdi. - "Özgecan davasına benzer bir karar bekliyoruz" Davaya müdahil olarak katılan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) temsilcisi avukat Fatma Kaptanoğlu ise 7 yıl sonra ortaya çıkan ve aydınlatılan Sezgi cinayetinin davasını takip etmek için geldiklerini söyledi. KADEM'in öncelikli alanının kadına yönelik şiddetle mücadele olduğuna işaret eden Kaptanoğlu, "Biz bu mücadelede adaletin tesisini sağlama noktasında taraf olmak için bugün buradayız. 9 Eylül'e ertelenen duruşmada da burada olmaya devam edeceğiz. Sevindirici olan 3 sanığında ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verilmiş olması. Müdahil olmamız kabul edildiği için davanın ilerleyen aşamalarında temyiz hakkımız da olacak." dedi. Bu tarz davalara müdahil olmalarının sebebinin gerek hakimlerin gerekse kamuoyu vicdanı noktasında taraflarını belli etmek olduğunu vurgulayan Kaptanoğlu, "Özgecan davasında da hiçbir sanığa indirim kararı uygulanmadı. Ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. Özgecan davası bizim için ilkti. Sezgi davasında da benzer bir karar bekliyoruz." 

DURUŞMADA FOTOĞRAF ÇEKENLER HAKKINDA İŞLEM 

Bu arada, duruşmaya katılan kadın izleyicinin, çekim yaparak sosyal  medyada paylaştığının fark edilmesi üzerine mahkeme başkanı tarafıdan uyarılarak  cep telefonuna el konuldu. Bu kişi hakkında ifadesinin alınması için cumhuriyet  savcılığına yazı yazılmasına karar verildi.

' ÖLÜM NEDENİ BELİRLENEMEDİ'

 Duruşmaya verilen arada basın açıklaması yapan müşteki avukatı Sibel  Önder, Sezgi Kırıt'a uyuşturucu ve alkol verildikten sonra tecavüz edildiğini  söyledi.Cesedin üzerinde 3 erkeğe ait sperm bulunduğunu belirten Önder, Adli  Tıp Kurumu raporunun Kırıt'ın ölüm nedenini tespit edemediğini anlattı.

 Antalya'da Ağustos 2009'da evden ayrıldıktan sonra kendisinden bir  daha haber alınamayan 16 yaşındaki  Sezgi Kırıt'ın cenazesi, Isparta'nın Gönen  ilçesine bağlı Koçtepe köyünde tanınmaz halde bulunmuştu. Olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan  iddianamede, sanıklar Osman Küçük, Emine Karpi ve Mehmet Mutlu Kurtlar'ın  "mağdurun ölümüne neden olacak şekilde çocuğun cinsel istismarı, cebir, tahdit  veya hile kullanarak kişi hürriyetinden yoksun kılma ve suçların işlenmesine  yardım etmek" suçlarından 31 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Sanıklardan Ali Karpi ise soruşturma sürerken geçirdiği rahatsızlık  sonucu hayatını kaybetmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »