Sigara ve alkol içirilen o çocuk ile ilgili flaş gelişme!

Bir kadının küçük çocuğa alkol ve sigara içirdiği görüntüler, sosyal medyada tartışma konusu olmuştu. O çocuk İzmir'de bulundu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.

13 Haziran 2017 Salı 19:27
Sigara ve alkol içirilen o çocuk ile ilgili flaş gelişme!
Geçen hafta sigara ve Alkol içirilen çocuğun sosyal medyada yayınlanan görüntüleri çok büyük tepki çekti. Vatandaşlar annesi olduğu öne sürülen kadının bulunup cezalandırılmasını istedi. Görünütüler üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti.  Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın talimatıyla başlayan çocuğumuzu bulma çalışmaları, 81 İl Müdürlüğümüz ve Emniyet güçleri tarafından yürütüldü. Vatandaşlarımızın ALO 183 Sosyal Destek Hattı’na yaptıkları ihbarlar değerlendirildi ve bakanlık ile emniyet güçlerimizin ortak çalışmasıyla çocuk  İzmir’de bulundu.

ÇOCUK KORUMAYA ALINDI
 Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:  Çocuğumuz ilk olarak kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirilmiş ve herhangi bir sağlık probleminin olmadığı görülmüştür. İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen incelemeler neticesinde; çocuğun annesinin yanında ihmal ve istismara uğrama riski görüldüğünden Acil Koruma Kararı başvurusu yapılmıştır. Yapılan başvuruyla 2828 Sayılı Kanunun 22. Maddesi kapsamında Acil Koruma Kararı çıkarılmıştır ve çocuğumuz şu anda Bakanlığımıza ait bir kurumda bakımımız altındadır.Çocuğumuz, Bakanlığımızın uzman personelinin gözetimi altında olacaktır. Her türlü ihtiyacı karşılanacak ve gerekli psikososyal destek sağlanacaktır.
Çocuğumuzun yaşayacağı yer ve geleceğiyle ilgili nihai karar, çeşitli incelemelerin ardından verilecektir. Çocuğumuzun ve annesinin psikolojik durumları, sosyal çevreleri ve yaşadıkları yerdeki fiziksel şartlar incelenecektir. Uzmanlarımız tarafından çocuğumuz için en yüksek faydayı sağlayacak, onu en iyi şekilde koruyacak karar alınacaktır.
Görüntülerdeki kabul edilemez davranışların sorumlularıyla ilgili olarak da soruşturma başlatılmıştır ve bu konu da hukukçularımız tarafından titizlikle takip edilecektir. 

BAKAN KAYA: O ARTIK BİZE EMANET 

Çocuğumuzun bulunmasından dolayı büyük sevinç duyduğunu ifade eden Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Kaya, “Olayı ilk duyduğum andan itibaren yakından takip ettim, görüntüler çok üzücüydü gerçekten. Çocuğumuz şu an güvende ve mutlu. Kendisiyle ilgili en doğru kararı vereceğiz ve onu koruyacağız. İnsanlarımız müsterih olsunlar; o artık bize emanet. Bu ve benzeri olaylar sosyal medya üzerinden yayınlanıyor ve maalesef doğru bilgilere ulaşmak için çok çaba harcıyor ve zaman kaybediyoruz. Bizim bu tip olaylar için de kullanılabilecek bir Sosyal Destek Hattımız var. ALO 183. Vatandaşlarımız kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlılarla ilgili benzer şikayet veya ihbarları bu hatta yapabilirler. ALO 183’e iletilen bilgiler 24 saat esaslı olmak üzere 81 ilimizde bulunan yetkili personelimize iletiliyor. Böylece olaylara daha hızlı ve doğru müdahale etme imkanımız oluyor. Vatandaşlarımızın, bu ve benzeri olaylar için 24 saat ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayabileceklerini bilmelerini istiyorum.”
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »