28 Mayıs 2018, Pazartesi

Simav'da şap karantinası

Simav ve çevresindeki 6 yerleşim yeri şap karantinasına alındı

30 Mayıs 2014 Cuma 20:37
Simav'da şap karantinası
Kütahya'nın Simav İlçesi'ne bağlı Çitgöl Beldesi'nde, bir işletmedeki 2 büyükbaş hayvanda şap hastalığına rastlanması üzerine bölge karantinaya alındı.

Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Ceylan, Simav hayvan pazarının hastalık sönünceye kadar kapatıldığını söyledi. 

Ceylan, hastalığın görüldüğü Çitgöl Beldesi'nin yanı sıra bu yörelere yakın toplam 6 yerleşim biriminde şap karantinası uygulaması başlattıklarını kaydetti.

Önlem amacıyla şap hastalığının çıktığı bölge ve çevresinde karantina kapsamına alınan yerlere ikinci bir emre kadar hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığını belirten Ceylan, şap hastalığı yüzünden salı günleri kurulan hayvan pazarının kapatıldığını söyleyerek "Kurumda görevli 4 uzman tarafından hastalığın çıktığı yerleşim birimlerinde şap aşılaması ve dezenfekte çalışmalarını tamamladık, vatandaşları da bu hususta eğittik. Bu yerleşim birimlerine hayvan giriş ve çıkışını yasakladığımız gibi buradaki hayvanların meraya salınmasına da izin vermiyoruz. Karantina uygulaması hastalık bitinceye kadar devam edecek" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »