26 Mayıs 2018, Cumartesi

Şimon Peres: ''Kışkırtmaları durdurma zamanı geldi''

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, herkesi kışkırtmalardan kaçınarak hukuka saygılı olmaya çağırdı.

4 Temmuz 2014 Cuma 3:26
Şimon Peres: ''Kışkırtmaları durdurma zamanı geldi''
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistinli bir gencin Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılarak öldürülmesinin ardından bölgede gerilimin tırmanması üzerine, herkesi itidalli olmaya ve hukukun üstünlüğüne saygı duymaya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, "Son gerginliklerden dolayı Cumhurbaşkanı Peres, özel bir mesaj yayımlayarak, herkesi kışkırtmalara son vererek hukuka saygı duymaya davet etti" denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi.

“İsrail Cumhurbaşkanı olarak tüm vatandaşları ciddi iki şey yapmaya çağırıyorum. Kanunlara saygı duymak ve kışkırtmalardan kaçınmak. Nefretle, nefret diliyle konuşarak doğmadık. Birkaç gün evvel hep beraber saygın bir biçimde davrandık, itidalli olmaya, soruşturma yapılmasına çağrıda bulunduk ve sözlerimizde çok dikkatliydik. Kışkırtmaları durdurma zamanı geldi, şimdi zaman kanunlara saygı duyma zamanı. Bu bizim ellerimizde. Kışkırtanlar her zaman bunun onları nereye götüreceğinin farkında değildir, daha fazla acı, daha fazla tehlike. Zaman itidalli olma zamanıdır, hepimizin insan olarak bundan anladığımızı göstermeliyiz, gerçek ahlak anlayışımızdaki gibi barış içinde yaşamayı umut ediyorum.”

Öte yandan İsrail makamlarının, Filistinli gencin cenazesini, otopsi işleminin tamamlanmasının ardından bu akşam teslim etmesi bekleniyor. Yer yer İsrail polisi ile Filistinliler arasındaki gerginlik devam ediyor. İsrail polisi, Kudüs'te dünden bu yana aralıksız helikopter uçuruyor, caddelerde sıklıkla polis ve ambulansların siren sesleri duyuluyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, 17 yaşındaki Filistinli gencin öldürülmesini kınadı

Komitenin Ürdün Ofisi'nden yayımlanan açıklamada, Komite Başkanı Peter Maurer'ın, öldürülen Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın ailesine başsağlığı dilediği belirtildi.

Açıklamada, Maurer'ın "Uluslararası Kızılhaç Komitesi, bu zor zamanlarda tüm tarafları, gençlerin kaçırılmasına ve öldürülmesine karşı olmaya çağrı yapıyor" sözlerine yer verildi.

Cinayetin şiddetle kınandığı açıklamada, komitenin, olayın yarattığı insani sonuçlar hakkında İsrailli yetkililerle diyalog halinde olmaya devam edeceği, bu diyaloğun işgal altındaki Filistinlilerin haklarının uluslararası hukuk dahilinde korunması çerçevesinde olduğu ifade edildi. 

Muhammed Hüseyin, 2 Temmuz Çarşamba günü, Kudüs'te sabah saatlerinde Yahudi yerleşimcilerce kaçırılmasının ardından ölü olarak bulunmuştu. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »