Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 9 kişiye idam cezası verildi

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 81 kişinin yargılandığı terör davalarında 9 kişiye idam cezası verildiği bildirildi.

5 Haziran 2014 Perşembe 21: 7
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 9 kişiye idam cezası verildi
Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, bölgedeki Urumçi, Aksu, Kaşgar, Hotan ve diğer birkaç vilayetteki altı farklı mahkemede görülen 23 davada, 81 kişinin" terör faaliyeti örgütleme, yönetme, kasten adam öldürme ve kundaklama gibi" suçlardan yargılandığı belirtildi.

Davalar sonucu, 9 kişiye idam cezası, üç kişiye de iki yıl ertelemeli idam cezasının yanı sıra kalanlara çeşitli cezalar verildiği ifade edildi. Ceza verilenlerin kimliklerine ve yargı süreçlerine ilişkin bilgi verilmedi. 

Yerel makamlar, bölgede 31 Mayıs itibarıyla şiddet olaylarına karıştığı öne sürülen 29 kişinin yakalandığını açıklamıştı.

Eyaletin İli vilayetinde de geçen hafta 55 kişinin "kasten adam öldürmek, bölücülük ve terör faaliyetlerine karışmak" suçlarından hüküm giydiği, üç kişinin idam cezasına çarptırıldığı duyurulmuştu.

 Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, güvenlik güçlerinin ülke genelinde bir yıl boyunca "terörle mücadele operasyonları" yapacağını belirtmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »