Sınırda yakalanan 2 Yunan askeri tutuklandı

Edirne’de Türkiye sınırını geçtikten sonra jandarma tarafından yakalanan 2 Yunan askeri “Askeri casusluğa teşebbüs etmek” ve “Askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklandı.

2 Mart 2018 Cuma 17:57
Sınırda yakalanan 2 Yunan askeri tutuklandı
 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı "Hudut kartalları" adlı  sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında  Yunanistan ordusuna mensup teğmen ve astsubay rütbelerindeki 2 askeri  yakalamıştı. Tüfeklerine el konulan askerler EdirneJandarma Komutanlığına teslim  edilmişti.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan iki asker, adliyeye sevk edildi. 

Sulh Ceza Hakimliği, Yunan askerler teğmen Aggelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitros Kouklatzis'in, '1'inci derecede askeri yasak bölge ihlali', 'kaçma şüphesi', 'delileri karartma şüphesi', 'ikametgahlarının Türkiye'de bulunmaması', 'yurtdışına kaçma olasılığı' gerekçeleriyle tutuklanmalarına karar verdi.  Mahkeme ayrıca, askerlerin üzerinden çıkan dijital verilerin de incelenmesine karar verdi.

İFADELERİ ORTAYA ÇIKTI
İki askerin, ifadelerinde, karda gördükleri ayak izlerini takip  etmeleri sonucu Türk tarafına geçtiklerini ve cep telefonlarındaki görüntüleri,  üst rütbelilere göndermek amacıyla kaydettiklerini öne sürdükleri öğrenildi.

ATİNA'DA ŞOK ETKİSİ YARATTI
Hükümet sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, bugünkü basın toplantısında askerlerin kısa süre içinde Yunanistan'a dönmesini beklediklerini söyledi. Mahkeme kararı Atina'da şok etkisi yarattı.
Yunan Kara Kuvvetleri, "1 Mart 2018 tarihinde Kara Kuvvetlerinde görev yapmakta olan 2 asker Kastanies bölgesinde olağan devriye görevini yürütürken kötü hava şartları sebebi ile Türk tarafındaki devriye tarafından yakalandılar’’ şeklinde açıklama yapmıştı.  Açıklamada Yunan askerlerinin gerekli formalite işlemeleri için Edirne’de bulundukları ve Yunanistan’a dönmeleri için Türk makamları ile temas halinde olunduğu belirtilmişti.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »