18 Haziran 2018, Pazartesi

Sırbistan-Arnavutluk maçı olaylar nedeniyle tatil edildi

Kosova başta olmak üzere birçok konuda anlaşmazlık yaşayan Sırbistan ve Arnavutluk'un A milli futbol takımları arasındaki Euro 2016 eleme maçı, çıkan olaylar nedeniyle yarıda kaldı. Futbolcuların sahada tekme tokat kavga ettiği olaylarda onlarca kişi gözaltına alındı. Belgrad, Tiran ve Priştine'de binlerce kişi gösteri yaptı.

15 Ekim 2014 Çarşamba 17:14
Sırbistan-Arnavutluk maçı olaylar nedeniyle tatil edildi
UEFA'nın 'en kritik maç' ilan ettiği Sırbistan-Arnavutluk karşılaşması, saha içinde çıkan olaylar nedeni ile tatil edildi. Maçın 42. dakikasında stadyum dışından saha içine yollanan gökyüzü kamerasına asılı (drone) Arnavutluk bayrağı saha içini ve tribünleri karıştırdı.

Maç oynandığı sırada stadyum üzerinde dalgalanan ve sahanın içine kadar giren bayrağın, Sırp futbolcu Stefan Mitrovic tarafından yakalanıp indirilmesine Arnavut Milli Takımı futbolcuları müdahale etti. Çıkan olaylarda 2 futbolcu yaralandı. Bu sırada tribündeki Sırp taraftarlar Arnavutluk ve NATO bayrakları yaktı.

İKİ TAKIMIN FUTBOLCULARI SAHADA KAVGA ETTİ
Arnavut futbolcuların Mitrovic'in üzerine yürümesi sonucu iki takımın oyuncuları arasında saha içinde kavga çıktı. Saha içinde çıkan bayrak kavgasına yedek oyuncular ve taraftarlar da dahil olunca hakem maçı durdurdu. Soyunma odasına giren maçın İngiliz hakemi Martin Atkinson olayların devam etmesi nedeniyle ve güvenlik gerekçesiyle maçı tatil etti. UEFA da açıklama yaparak maçın tatil edildiğini duyurdu.

SIRPLAR ARNAVUTLUK BAYRAĞI YAKTI
Maçın tatil edilmesinin ardından Belgrad sokaklarına dökülen Sırp taraftarlar, Arnavutluk bayrağını yakıp Kosova ve Arnavutluk aleyhine sloganlar attılar.

HELİKOPTERİN BAŞBAKANIN KARDEŞİNE AİT OLDUĞU İDDİASI
EURO 2016 eleme maçını izleyen Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın kardeşi Osli Rama'nın, bayrağın açıldığı helikopterin sahibi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı iddia edildi.

PRİZREN VE TİRAN'DA BİNLERCE KİŞİ SOKAĞA DÖKÜLDÜ
Olayların yaşanması ardından Prizren'de binlerce Arnavut sokaklara döküldü. Prizren'in tarihi Şadırvan merkezine akın eden Arnavut taraftarlar ellerinde bayraklarla sevinç gösterisinde bulundu. Prizren'in merkezi caddelerine araçlarıyla inen binlerce Kosovalı Arnavut, yaşanan olayı kutladılar. Prizren, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından yapılan en kalabalık kutlamayı gördü.
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da da, Sırbistan-Arnavutluk maçının tatil edilmesinin ardından binlerce kişi sokağa dökülerek kutlama yaptı. 

SIRBİSTAN BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI
Belgrad'daki maçta çıkan olaylar sırasında 45 Arnavut'un gözaltına alınması ve Sırp taraftarların Arnavutluk bayrağını yakması nedeniyle başkent Tiran'daki Sırbistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. Başkent Tiran'da, maçın tatil edilmesinin ardından binlerce kişi sokağa dökülerek kutlama yaptı.

ARNAVUTLUK BAŞKANI EDI RAMA: MİLLİ TAKIM'LA GURUR DUYUYORUM
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Sırbistan-Arnavutluk maçında yaşananlardan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.
Rama, yaptığı açıklamada, Arnavutluk A Milli Futbol Takımı ile gurur duyduğunu belirterek, "Tüm dünyanın gördüğü bu yakışıksız hareketler nedeniyle üzüntü duyuyorum" ifadesini kullandı.

CAN GÜVENLİĞİNDEN SIRBİSTAN DEVLETİ SORUMLU
Arnavutluk İçişleri Bakanı Sajmir Tahiri de olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, halen Belgrad'da bulunan milli takım heyetinin ve taraftarların can güvenliğinden Sırbistan devletinin sorumlu olduğunu kaydetti.
Bu arada, Sırbistan'ın Tiran Büyükelçiliği önünde de güvenlik önemleri artırıldı. Çıkabilecek olası olaylar nedeniyle çok sayıda polis büyükelçilik binası önüne sevk edildi.

BÖLÜNMÜŞ KENT MİTROVİÇA'DAKİ KÖPRÜDE GERGİNLİK
Sırbistan-Arnavutluk maçı öncesi, Kosova'daki bölünmüş şehir olan Mitroviça'yı ikiye bölen İbre köprüsünde toplanan Sırp ve Arnavut taraftarlar arasında gerginlik yaşandı. Kosova Barış Gücü (KFOR) olası çatışmayı önlemek amacıyla şehirdeki güvenliği artırdı. Olaylar sırasında Barış Gücü askerleri birkaç kişiyi de göz altına aldı. Maç boyunca ya da maçtan sonra olası çatışmayı engellemek amacıyla Mitroviça kentini ikiye bölen köprüye ek asker takviyesi yapıldı ve ulaşım durduruldu.

GIOVANNI DE BIASI: "BİZ SAVAŞA MI GELDİK, ANLAYAMADIM"
Bu arada gergin maç öncesi Arnavutluk Milli Takımı Teknik Direktörü Giovanni De Biasi düzenlediği basın toplantısında "Biz savaşa mı yoksa maç oynamaya mı geldik? Anlayamadım" ifadelerini kullanmıştı. Teknik Direktör De Biasi, 3 bin 500 polisin maç sırasında hazır durumda bulunmasına da anlam veremediğini belirtmişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »