Sırıkta kavun yetiştirdiler

Tokat GOÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, domates ve salatalıktan sonra kavunu da sırıkta yetiştirmeye başladıklarını ifade ederek, “Verim ve kalitede artış sağlanırsa bundan sonra çiftçi seviyesinde bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” dedi.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 18:17
Sırıkta kavun yetiştirdiler
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi seralarında yerden yüksekte yetişen kavunla dekar alanda verim artışı sağlanması hedefleniyor. Güneşten maksimum oranda faydalanan kavunların ağırlığına rağmen yerden yüksekte yetişmesi ise ziraatçılara göre sorun teşkil etmiyor.

Tokat GOÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, domatesten sonra artık kavununda sırıkta yetişebileceğini kaydetti. Böylelikle dekar başına alınan üründe artış yaşanacağını ifade eden Kasap, “Tokat’ta ilk defa yaklaşık 15 yıl önce sırık domates dedik, domatesi sırığa çıkarttık. Ondan sonra salatalık ve birkaç üründe sırık cinsi olarak üretim yapılıyordu. Bu yıldan itibaren de kavunu artık sırıkta yetiştirmeye başladık. Kavunları sırığa almaktaki amacımız güneşten maksimum oranda faydalanmak. Kavunlar zemin üzerine yayılarak üretimde gelişmeleri sağlanıyordu. Sırık kavunun her tarafı güneş alarak yetişmesi sağlanıyor. Bu uygulama Tokat’ta bir ilk. Verim ve kalitede artış sağlanırsa bundan sonra çiftçi seviyesinde bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Çünkü, tarla domatesinde verim dekara 3-5 ton iken, 30 tona çıkıyorsa daha fazla verim kalitesini gördüğümüzde çiftçide bunu talep edecektir” dedi.

Domatesten farklı olarak büyüdükçe ağırlaşan kavunun yerden yüksekte yetişmesinin sorun teşkil etmediğini ifade eden Kasap, konuşmasına şöyle devam etti: “Sırık kavunun yerden yüksekte büyümesi sonucu ağırlaşmasının şuan için sorun teşkil etmeyecek gibi görünüyor. Yaklaşık 2 metre boyunda olan kavun fidesi üzerinde asılı gibi duran kavunların şuana kadar sorun teşkil etmediğini gördük. Bu anlamda sorun olmaz diye düşünüyoruz”

DHA
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »