Şırnak'taki gazilerden özerklik yorumu

''Özerklik olursa maaşımı Karayılan mı verecek?''

13 Mayıs 2014 Salı 0:22
Şırnak'taki gazilerden özerklik yorumu
Şırnak İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu, Anneler Günü nedeniyle Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'ndeki şehit ve gazileri ziyaret ederek, şehit annelerinin ellerini öptü.

Ailesinden 30 kişinin şehit olduğunu belirten ve kendisi de 2 kez çatışmaya giren köy korucularından gazi Yusuf Benek, demokratik özerkliği istemediğini belirterek, "Demokratik özerklik olursa benim maaşımı Karayılan mı verecek?" dedi.

Kadın ve erkek subaylarla birlikte Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'ndeki köy korucusu aileleri ziyaret eden İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu, şehit annelerinin ellerini öptü. Şehit yakınları ve gazilerle sohbet eden Albay Sakaoğlu, buradaki kadınlara ve çocuklara da çeşitli hediyeler verdi.

'BİR AYAĞIM KALMIŞ, BU TOPRAK İÇİN ONU DA VERMEYE HAZIRIM'


Ailesinden, aynı soyadı taşıyan 30 kişinin şehit olduğunu belirten gazi korucu 64 yaşındaki Yusuf Benek, demokratik özerkliği kabul etmediğini belirterek şunları söyledi:

"Valla ben şunu söyleyeyim çözümü herkes ister, kimsenin anası, babası ağlamasın. Eğer bu çözüm süreci çift taraflı ise, her iki tarafta da güven varsa, adalet varsa tamam. Adaletin olmadığı bir yerde hiçbir şey olmaz. Ben iki sefer gazi olmuşum. Burada Türkiye'nin geleceğine, sevabına ne ise, benim burada kalmış bir ayağım onu da vermeye hazırım bu toprak için. Ama bölmeye karşıyım. Türkiye'nin geleceğine lehine olsalar, bölünmeyi katmasa, bu süreç normal. Kimse ağlamıyor, kimsenin zoruna gitmiyor, buna karşı değiliz."

'ÖZERKLİĞE KARŞIYIM'


1988 ve 1992'de PKK'lılarla çatışmaya girdiğini ve yaralandığını belirten Yusuf Benek, şöyle devam etti:

"Şimdi tek bir ayağım sağlam. Demokratik özerklik, Türkiye'nin lehine ise her şeye varım, yoksa hiçbir şeye yokum. Ben demokratik özerkliğe karşıyım. Ben maaşımı nereden alacağım, sana soruyorum hadi, özerkliği kabul ettiniz, kim maaşımı verecek? Karayılan'dan mı alacağım? Ben özerkliğe karşıyım, açık ve net. Kim ne derse desin."

ŞEHİT AĞABEYİ: KİMSENİN ANASI AĞLAMASIN


2007 yılında askerde iken Küpeli Dağı'nda şehit olan Şeref Bulut'un ağabeyi Sadık Bulut da, "Diyeceğim bir şey yok. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, gazilerimize şifalar diliyorum. Çözüm sürecini iyi görüyorum. Bizim anamız ağladı, kimsenin ki ağlamasın bunu istiyoruz" şeklinde konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »